لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۵۱
عکسی که کانال تلگرامی روزنامه «سازندگی» می‌گوید خیابان دارایی تبریز است و مردم برای فروش دلار هجوم آورده‌اند.

ادعای «تشکیل صف فروش دلار در برخی شهرهای ایران»

نیمی از جمعیت زنان سالمند ایرانی سرپرست‌خانوار در سه‌دهک پایین درآمدی هستند

مسئول صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران می‌گوید، حدود ۵۰ درصد از زنان سالمند ایرانی که سرپرست‌خانوار هستند، در سه‌دهک پایین درآمدی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، لیلا جودان در نشستی اعلام‌کرد، روند سالمندی در ایران در سه‌دهه آینده با سرعت زیادی پیش خواهد رفت.

به گفته او اگرچه ۸۱ درصد جمعیت سالمندان ایران با خانواده‌ زندگی می‌کنند، اما تعداد سالمندانی هم که بدون اعضای خانواده‌شان زندگی می‌کنند، در حال افزایش است.

یک مقام سازمان تأمین اجتماعی هم سال گذشته هشدار داد، «پدیده سالمندی» در ایران نسبت به میزان رشد جمعیت کشور با شتاب و جهش بیشتری پیش می‌رود و سالمندی در حال زنانه‌ شدن است.

کاهش رشد جمعیت و افزایش آگاهی‌های پزشکی از جمله دلایل رشد گروه جمعیت سالمند در ایران به شمار می‌رود.

نتانیاهو: متهم کردن اسرائیل به حمله اهواز «مضحک» است

بنیامین نتانیاهو عصر دوشنبه در توئیتی ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر دست داشتن اسرائیل در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز را «مضحک» خواند.

بنیامین نتانیاهو با «تروریستی» خواندن این حمله گفته است: «تلاش رژیم ایران برای ارتباط دادن حمله تروریستی در جنوب ایران به اسرائیل مضحک است. اینکه روی موشک‌های شلیک شده به سوریه نوشته‌اند "مرگ بر اسرائیل" قصد آن‌ها را به خوبی نشان می‌دهد».

«صف فروش دلار در برخی شهرهای ایران تشکیل شد»

برخی از سایت‌های خبری در ایران تصاویری منتشر کرده‌اند که به گفته آنها نشان‌دهنده «هجوم» مردم برای فروش دلار است، ولی صرافی‌ها اواخر روز دوشنبه مغازه‌های خود را بسته و حاضر به خرید ارز نشدند.

کانال تلگرامی روزنامه «سازندگی» در این زمینه تصاویری از مردم قم، تبریز، کرج و تهران منتشر کرده است که به گفته آن، برای فروش دلارهای خانگی به صرافی‌ها هجوم آورده بودند.

قیمت هر دلار آمریکا که در روزهای گذشته تا ۱۹ هزار تومان صعود کرده بود روز دوشنبه دچار ریزش ناگهانی شد و بر اساس گزارش برخی از سایت‌های ارز و سکه، تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم افت کرد.

خبرگزاری ایسنا هم گزارش داده که سکه تمام طرح جدید با ۳۴۰ هزار تومان کاهش، چهار میلیون و ۷۶۷ هزار تومان معامله شد.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران هم با انتشار ویدئویی، از قول «دلالان ارز» مدعی شد که قیمت دلار تا ۱۰ هزار تومان پایین می‌آید.

ابراهیم اسکافی فعال دانشجویی بازداشت شد

ابراهیم اسکافی نویسنده و مترجم و از فعالان ضد جنگ و تحریم روز شنبه در کرمانشاه بازداشت شد.

اسکافی دانشجوی دکتری زبان شناسی دانشگاه رازی و از فعالان دانشجویی و نماینده سابق مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم بوده است.

ابراهیم اسکافی در آخرین پست فیس‌بوکش از مهدی حاجتی عضو بازداشت‌شده شورای شهر شیراز حمایت کرده بود: «مهدیحاجتی نمونه‌ای از فعالان سیاسی اخلاق‌گرا و آرمانگرای ایران است که متأسفانه مشابهش را زیاد نداریم. امیدوارم سوءتفاهماتی که در خصوص این دوست میهن‌پرست‌مان پیش آمده است هر چه زودتر برطرف شود. زندان جای چنین انسان‌های نجیبی نیست و نباید باشد.»

احتمال جریمه ۱.۵ میلیارد دلاری بانک «استاندارد چارترد» به خاطر ایران

بانک بریتانیایی «استاندارد چارترد» احتمالا با یک جریمه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری دیگر به خاطر نقض تحریم‌های قبلی ایران روبرو خواهد شد.

بر اساس توئیت یکی از خبرنگاران خبرگزاری بلومبرگ، سخنگوی این بانک گفته که «استاندارد چارترد» در حال مذاکره با مقام‌های آمریکایی و همکاری با تحقیقات مربوط به تحریم‌های قبلی علیه ایران است.

بانک یاد شده در سال‌های پیش از توافق ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه ۱۳۹۴ نیز به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه تهران میلیون‌ها دلار جریمه شده بود.

برایان هوک: ظریف ریاکار است

برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران را به دورویی متهم کرد و گفت: «ظریف از حضور در انواع رسانه‌های آمریکایی لذت می‌یرد، جاییکه می تواند آزادانه نظرش را بیان کند. این "میانه‌رو" همان آزادی را از مردم خودش دریغ می کند و حکومتش مرتبا خبرنگاران را زندانی می کند.»

پیشتر محمدجواد ظریف در واکنش به برایان هوک که گفته بود برجام «توافق شخصی» و آمریکا به دنبال عقد «پیمان» باایران است، گفته بود: برجام توافقنامه بین‌المللی است که مورد تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته علاوه بر این، ایالات متحده تعهدات پیمانی خود را هم نقض کرده و با دو پرونده در دیوان بین‌المللی دادگستری روبروست.»

نامه دوم اقتصاددانان به سران قوا: سیاست‌ شوک ارزی میلیون‌ها نفر را به زیر خط فقر برده

جمعی از اقتصاددان با انتشار نامه دوم خود به سران قوا خواستار کنار گذاشتن سیاست‌های «شوک‌ ارزی» و «تعدیل» شده و این سیاست‌ها را عامل به فقر کشیده شدن میلیون‌ها ایرانی و منفعت عده قلیلی رانت‌خوار و سوداگر دانسته‌اند.

نامه اول این اقتصاددان که بیشتر نهادگرا و چپ هستند از سوی حسن روحانی رئیس جمهور بی‌پاسخ ماند.

امضاکنندگان این نامه می‌گویند: «ایجاد به اصطلاح "بازار" ثانویه ارز باعث تداوم نااطمینانی‌ها از طریق سرعت گرفتن مشکلات تولیدکنندگان، فرو غلطیدن ناگهانی میلیون‌ها نفر از افراد طبقه متوسط جامعه به زیر خط فقر و تحمیل مسکنت گسترده به بخش‌های بزرگی از فقرا و مستمندان کنونی شود. این پدیده همچنین، موجب شکل‌گیری و استمرار رانت‌های عظیم برای غیر مولدها و بنگاه‌های خام‌فروش شده و ظهور انواع آشکار و پنهانِ امکانات و انحصارهای قدرت و ثروت به افزایش شدید انفعالی نقدینگی خواهد شد، فعالیت بسیاری از بنگاه‌های تولیدی نیمه‌جان را کاملا متوقف کرده و بخش عظیمی از نیرویِ کارِ شاغل را بیکار کند.»

این اقتصاددانان با ارائه راهکارهای چهارده‌گانه خواستار «بازگشت تصمیم‌گیری دربارۀ نحوۀ تخصیص دلارهای نفتی» به مجلس شده تا دولت‌ها برای درآمدزایی از آن سوءاستفاده نکنند.

امضاکنندگان این نامه عبارتند از:

تقی ابراهیمی سالاری، احمد اسد زاده، ناصر الهی، قدرت اله امام وردی، امراله امینی، مجتبی باقری، علی اصغربانویی، سید محمد بحرینیان، حسین پناهی ، خسرو پیرایی، جهان‌میر پیش‌بین، حسن تحصیلی، احمد توکلی، هاتف حاضری، حمیدرضا حری، سید غلامحسین حسنتاش، مهدی خداپرست مشهدی، سعید راسخی، حسین راغفر، مراد راهداری، محسن ریاضی، شهریار زروکی، علی اصغرسالم، سید محسن سجادی، بهرام سحابی، احسان سلطانی، عباس شاکری، ابوالفضل شاه آبادی، ولی اله شهبازخانی، نرگس صالح نیا، جواد طاهر پور، حسن طایی، فرهاد علی نژاد مهربانی، جمال فتح الهی، محمد حسن فطرس، محمد لشکری، محمد رضا لطفعلی پور، سید ابوالقاسم مرتضوی، غلامرضا مصباحی مقدم، مهدی مصطفوی، سعید ملک السادات، میر سعید مهاجرانی، میرحسین موسوی، فرشاد مومنی، سعید نایب، سید محمد باقرنجفی، سید احمد یزدان پناه، محمدرضا یوسفی، محمد قلی یوسفی، علی یونسی

شمار جانباختگان مشروبات تقلبی در هرمزگان به ۱۹ نفر رسید

فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد شمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت با مشروبات تقلبی به ۲۳۲ نفر افزایش یافته است.

نوروزیان به ایسنا گفت شمار جانباختگان به ۱۹ نفر رسیده و ۱۱ نفر هم بدحال هستند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: «تاکنون ۱۲۷ نفر از این افراد دیالیز شده‌اند و ۱۳۲ نفر ترخیص شده‌اند.»

کاهش بهای دلار و سکه

‌بهای دلار روز دوشنبه به سیر نزولی خود ادامه داد و هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۱۶ هزار ۲۰۰ تومان به فروش رسید. (حدود ساعت دو بعد از ظهر)

خبرگزاری تسنیم گزارش کرده که سکه نیز در بازار سبزه میدان ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

یورو در ساعت ۵ بعد از ظهر ۱۸ هزار و ۶۶۲ تومان و پوند ۲۱ هزار ۲۷ تومان به فروش رسید.

دلار در بازار ثانویه(سنا) ۱۶ هزار ۴۳۵ تومان قیمت‌گذاری شده است.

کاهش «۱۰۰ هزار بشکه‌ای» تولید روزانه نفت ایران در ماه سپتامبر

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در گزارشی از افت دوباره تولید نفت ایران در ماه سپتامبر خبر داد. تولید نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت، هر ماه با کاهش مواجه بوده است.

گزارش‌ها درباره ادامه افت تولید ایران در حالی است که علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز هشتم مهر اعلام کرد که «ایران هیچ برنامه‌ای برای کاهش تولید نفت ندارد و تولید با همه توان ادامه دارد».

وی همچنین گفت که ایران مشکلی برای دریافت پول نفت صادراتی ندارد.

به رغم ادعای آقای کاردر، آمارهای رسمی اوپک حاکی است که تولید نفت ایران از ماه مه تا ژوئیه، روزانه ۲۳۵ هزار بشکه کاهش یافته است. اگر آمارهای ارائه شده توسط خبرگزاری رویترز برای ماه سپتامبر را نیز مدنظر قرار دهیم، افت روزانه تولید نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام به ۳۳۵ هزار بشکه می‌رسد که تقریبا برابر ۹ درصد از کل تولید نفت خام ایران در سال گذشته است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG