لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۸

انفجار انتحاری در نیجریه «۲۷ کشته برجای گذاشت»


محل انفجار انتحاری در نیجریه (عکس از آرشیو)

دو مقام محلی در نیجریه گفته اند، یک زن بمبگذار انتحاری روز سه شنبه با منفجر کردن خود در یک بازار محلی در شمال شرقی این کشور ۲۷ نفر را کشته است.

به گزارش رویترز، مقام های بیمارستانی هم می گویند، دو زن دیگر نیز با منفجر کردن خود در جلوی درب ورودی یک اردوگاه پناهندگان ده ها نفر را زخمی کردند.

طبق این گزارش در این سه انفجار انتحاری دست کم ۸۳ نفر زخمی شده اند. این انفجارها در نزدیکی شهر مایدوگوری روی داده اند که مرکز درگیری بین نیروهای دولتی و پیکارجویان اسلامگرا وابسته به بوکوحرام است .

نیروهای دولتی نیجریه سال گذشته توانستند مناطق زیادی را از کنترل این پیکارجویان اسلامگرا خارج کنند. اما نیروهای این گروه اخیرا توانسته اند حملات تازه ای را سازمان دهند.

گفته می شود، نیروهای یک شاخه از بوکو حرام به رهبری ابوبکر الشکاو که در جنگل سامبیسا مستقر هستند از زنان و کودکان برای حملات انتحاری اسفاده می کنند.

رویترز می گوید،گروه اسلامگرای بوکو حرام از هشت سال پیش جنگ خود را برای تاسیس یک دولت اسلامی در شمال شرقی نیجریه آغاز کرده است. این گروه در آوریل ۲۰۱۴، بیش از ۲۰۰ دختر دانش آموز را از منطقه چیبوک ربود و بسیاری از آنها را به عقد جنگجویان خود درآورد.

طبق این گزارش، از زمان آغاز حملات گروه بوکو حرام تاکنون دستکم ۲۰ هزار نفر کشته شده و دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز از خانه و کاشانه اشان آواره شده اند.

XS
SM
MD
LG