لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۷

متیس: شلیک موشک از سوی کره شمالی به معنای آغاز جنگ خواهد بود


ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز سه شنبه هشدار داد واشینگتن پرتاب موشک از سوی پیونگ‌یانگ به گوام را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد و این اقدام، به تعبیر وی، خیلی زود، به جنگ منجر خواهد شد.

وزیر دفاع و وزیر خارجه ایالات متحده، در عین حال از چین خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری برای مهار کره شمالی انجام دهد.

کره شمالی می‌گوید طرح «حمله به گوام» آماده شده و در اختیار رهبر آن کشور قرار گرفته‌ است. به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم جونگ اون فعلا تصمیم گرفته به سوی گوام موشکی پرتاب نکند و «برای مدت کوتاه دیگری» رفتار واشینگتن را زیر نظر داشته باشد‎ و اگر آمریکا «به اقدامات خطرناک» خود ادامه دهد، تصمیم «مهمی» خواهد گرفت.

طرحی که کره شمالی می‌گوید برای حمله به پایگاه‌های آمریکایی در جزیره گوام آماده کرده، بخشی از تنش‌های لفظی روزهای گذشته میان کره شمالی و ایالات متحده را تشکیل داده‌است. این تنش‌ها خود پس از تازه‌ترین آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ که برآوردها نشان می‌دهد موشکی قاره‌پیماست و می‌تواند به خاک آمریکا برسد، و تحریم‌های شدید شورای امنیت سازمان ملل، شکل گرفته‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، چندی پیش هشدار داد کره شمالی با «خشم و آتش» روبه‌رو خواهد شد. اندکی بعد نیز گفته سلاح‌های ایالات متحده آماده شلیک به سوی این کشور است. در این میان کره شمالی نیز مدعی شد طرحی آماده کرده که برای حمله به اطراف جزیره گوام است و در میانه ماه اوت (۲۴ مرداد) در اختیار رهبر آن کشور قرار می‌گیرد.

با وجود این‌ها مقام‌های ارشد ایالات متحده، طی یکی دو روز گذشته، بار دیگر بر تقدم دیپلماسی و تشدید تحریم‌ها، در قبال کره شمالی تاکید کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند هرچند خطر اتمی و نظامی کره شمالی از گذشته بیشتر شده، اما قریب‌الوقوع نیست.

در همین حال، جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، که در جریان تنش‌های اخیر به شرق آسیا سفر کرده با مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، دیدار کرده‌است. او قرار است با رهبران ژاپن و چین نیز دیدار کند.

آقای مون در دیدار با آقای دانفورد از ایالات متحده خواسته‌است تا تلاش‌هایش متمرکز بر جلوگیری از وقوع جنگ در شبه‌جزیره کره باشد.

رئیس‌جمهوری کره جنوبی طی روزهای گذشته تاکید کرده دولت او یافتن طرحی مسالمت‌آمیز برای مسئله شبه‌جزیره را ضروری می‌داند.

در روزهای اخیر مسئله احتمال وقوع جنگ در منطقه به‌طور مشخصی در رسانه‌ها و افکار عمومی کره جنوبی بازتاب پیدا کرده و برخی از مقام‌ها و مشاوران سیاسی نیز خواستار «همکاری با کشورهای هم‌جوار» برای کاهش تنش‌ها شده‌اند. این در حالی‌ست که ژاپن، دیگر متحد ایالات متحده در منطقه، از «حفظ همه گزینه‌ها روی میز» استقبال کرده‌است.

کره شمالی تا کنون تلاش‌های دولت فعلی کره جنوبی برای انجام برخی مذاکرات نظامی را «فاقد جدیت» توصیف، و رد کرده‌است.

ژنرال دانفورد می‌گوید اولویت با دیپلماسی‌ست هرچند تاکید کره ظرفیت‌های دفاع از کره جنوبی در صورت حمله احتمالی کره شمالی نیز موجود است.

در مقاله‌ای که این دو در روزنامه وال‌استریت‌جورنال منتشر کرده‌اند، گفته شده سیاست دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، تغییر سیاست پیشین مبتنی بر «صبر استراتژیک»، به سیاست «پاسخگویی استراتژیک» است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG