لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۴۲

کره شمالی آزمایش موشکی دیگری با عبور دادن آن از آسمان ژاپن انجام داد


پخش خبر مربوط به آزمایش تازه در سئول
پخش خبر مربوط به آزمایش تازه در سئول

اندکی پس از تصویب تازه‌ترین تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی به‌خاطر شـشمین آزمایش هسته‌ای آن کشور، پیونگ‌یانگ صبح ۲۴ شهریور، دست به انجام آزمایش موشکی تازه‌ای زد و بار دیگر این موشک را از آسمان ژاپن گذراند.

بنا به گفته دولت ژاپن، این موشک از آسمان آن کشور گذشته، در دو هزار کیلومتری شرق هوکایدو، در اقیانوس آرام فرود آمده‌است.

یوشیهیده سوگا، وزیر دولت ژاپن -مسئول ارشد هماهنگی دولت و دستگاه‌های اجرایی- در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است «تکرار این اقدامات تحریک‌آمیز از طرف کره شمالی، ممنوع است».

خبرگزاری دولتی کره جنوبی نیز به نقل از ستاد فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام، پرتاب این موشک از بخش‌های شمالی ژاپن را تائید کرده و سخنگوی این ستاد نیز گفته موشک آزمایش‌شده از نوع میان‌برد-دوربرد است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از ارتش کره جنوبی گفته است موشک به ارتفاع ۷۷۰ کیومتری رسیده، نزدیک به ۱۹ دقیقه در آسمان بوده و مسافتی در حدود ۳۷۰۰ کیلومتر را طی کرده‌است. با این حساب موشک مسافت بالقوه برای آن‌که به منطقه‌ای مانند جزیره گوام، در تقریبا ۳۵۰۰ کیلومتری کره شمالی، برسد را طی کرده‌است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می‌گوید این موشک تهدیدی را متوجه خاک ایالات متحده یا گوام نمی‌کند.

بنا به تصاویر منتشرشده در شبکه خبری ژاپنی ان‌اچ‌کی، عبور موشک از آسمان آن کشور سبب شد در ساعت‌ هفت صبح در شهر شمالی کامیشی آژیر خطر کشیده شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها می‌گوید شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز جمعه یک نشست اضطراری تشکیل دهد.

چهار روز پیش از آزمایش صبح پنج‌شنبه، شورای امنیت در واکنش به ششمین و قوی‌ترین آزمایش هسته‌ای کره شمالی،‌ تحریم‌هایی تازه‌ای علیه پیونگ یانگ تصویب کرد که صادرات پارچه و واردات نفت خام به این کشور را هدف قرار می‌دهد.

پس از تحریم‌ها دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود این اقدام، تنها یک گام کوچک بوده و «با آنچه که قرار است در نهایت اتفاق بیفتد قابل مقایسه نیست».

کره شمالی ۲۲ شهریور ماه در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن تحریم‌ها اظهار داشت تلاش خود برای افزودن به توانش را دوچندان خواهد کرد.

این دومین بار در هفته‌های اخیر است که پیونگ‌یانگ دست به انجام یک آزمایش موشکی با عبور دادن آن از آسمان ژاپن می‌زند.

XS
SM
MD
LG