لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۴۳

کره شمالی می‌گوید یک «بمب هیدروژنی» را «با موفقیت» آزمایش کرده‌است


شبکه‌های ژاپنی در حال پخش گزارش مربوط به زمین‌لرزه‌های ثبت‌شده در کره شمالی؛ توکیو، ۱۲ شهریور

کره شمالی ۱۲ شهریور ماه تائید کرد آن کشور دست به انجام شـشمین آزمایش هسته‌ای خود زده‌است. پیش از این زمین‌لرزه شدیدی در کره شمالی ثبت شده بود که گزارش شد در سطح زمین رخ داده‌است. ژاپن می‌گوید لرزه دست‌کم ده برابر قوی‌تر از آخرین آزمایش کره شمالی‌ست.

رادیو تلویزیون دولتی کره شمالی می‌گوید آزمایش مربوط به «بمب هیدروژنی» می‌شود و «با موفقیت کامل» انجام شده‌است. این شبکه دولتی مدعی شده این بمب قابلیت کارگذاری بر موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما که به تازگی تولید کرده را دارد.

ساعتی پیش از این اعلان رسمی، وزارت خارجه ژاپن گفته بود دولت آن کشور تائید می‌کند لرزه‌های ثبت‌شده اخیر در کره شمالی، ناشی از انجام شـشمین آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ است. روز یک‌شنبه دست‌کم یک زمین‌لرزه‌ شدید در کره شمالی ثبت شد که گزارش شده بود «مصنوعی» است.

بنا به گفته «سازمان زمین‌شناسی آمریکا» یک زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری در ۵۵ کیلومتری شمال کیم‌چک ثبت شده‌است. سازمان هواشناسی کره جنوبی لرزه را در ساعت ۱۲:۳۶ بعد از ظهر به‌وقت محلی ثبت کرده‌است.

ساعتی بعد مرکز لرزه‌نگاری چین نیز اعلام کرد دو زمین‌لرزه در سطح زمین و در یک محل، ثبت کرده که دومی ۴.۶ ریشتر بود. چین می‌گوید لرزه اول ۶.۳ ریشتر بود و لرزه دوم «ناشی از فروریزش» بوده‌است. در بیانیه‌ای که این مرکز منتشر کرده گفته شده زمین‌لرزه «ممکن است ناشی از انفجار» باشد.

از آسیب یا تلفات احتمالی گزارشی منتشر نشده‌است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد زمین‌لرزه ثبت‌شده طبیعی نبوده و آن‌ها در حال تحقیق در مورد آن هستند.

نخست‌وزیر ژاپن، شینزو ابه، گفته‌است آزمایش تازه «کاملا غیرقابل‌قبول» است و «ما باید قویا اعتراض خود را نشان دهیم».

رئیس کمیته دفاعی پارلمان کره جنوبی گفته احتمالا انفجار اخیر قدرتی در حدود ۱۰۰ کیلوتـُن داشته؛ در صورتی که چنین چیزی تائید شود، نزدیک به دو برابر بیشتر از انفجاری‌ست که از یک آزمایش هیدروژنی انتظار می‌رود و تا پنج برابر بیشتر از بمبی‌ست که ارتش آمریکا در سال ۱۹۴۵ در ناکازاکی انداخت.

«بمب هیدروژنی قابل نصب بر موشک»

کره شمالی ساعاتی پیش از این وقایع گفته بود توانایی‌های خود در ارتباط با «بمب هیدروژنی» را افزایش داده و آن را قابل کارگذاری بر موشک‌های قاره‌پیما کرده‌است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی صبح ۱۱ شهریور ماه مدعی شده بود کیم جونگ‌اون رهبر آن کشور، در جریان دیدار از «موسسه بمب هسته‌ای»، بر بمب هیدروژنی پیشرفته‌ای که قابل کارگذاری بر موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما است نظارت کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در عین حال می‌گوید جنگ‌افزاری که در اختیار آن کشور است «قدرت ویرانگری عظیمی» دارد.

همزمان با این گزارش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و شینزو ابه، نخست‌وزیر ژاپن، در جریان یک تماس تلفنی، در مورد بحران اتمی «رو به افزایش» و لزوم همکاری‌های نزدیک میان این دو کشور و نیز کره جنوبی، تاکید کرده‌ بودند. آن‌ها در عین حال در مورد افزایش فشارها بر پیونگ‌یانگ توافق کردند.

گزارش‌های تازه در ارتباط با فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای کره شمالی همزمان با اوج‌گیری یکی از تازه‌ترین بحران‌ها در شبه‌جزیره کره منتشر شده‌اند. حملاتی لفظی -به طور مشخص- میان پیونگ‌یانگ، و واشینگتن و متحدان آن در شرق آسیا رد و بدل شده‌است.

کره شمالی در هفته‌های گذشته دست به آزمایش موشک بالیستیکی زده که به‌نظر می‌رسد یک موشک قاره‌پیما، با قابلیت دسترسی به خاک آمریکاست. شورای امنیت سازمان ملل آزمایش‌های بالیستیک و هسته‌ای با کاربرد نظامی از سوی پیونگ‌یانگ را منع کرده‌است.

در پی آزمایش‌های اخیر بود که دونالد ترامپ هشدار داد کره شمالی با «خشم و آتش» روبه‌رو خواهد شد و پیونگ‌یانگ تهدید کرد به جزیره گوام حمله کند. این سخنان برای مدتی تنش‌ها و حملات لفظی بیشتری را همراه آورد تا در نهایت از سوی رهبر کره شمالی گفته شد که طرح حمله به گوام فعلا متوقف شده‌است.

اما اندکی نگذشت که رزمایش بزرگ کره جنوبی و ایالات متحده آغاز شد و کره شمالی یک موشک بالیستیک را به‌طور آزمایشی به دریا پرتاب کرد، اما این‌بار از فراز خاک ژاپن. پس از آن رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که «تمام گزینه‌ها روی میز است»، شورای امنیت این اقدام پیونگ‌یانگ را محکوم کرد و رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داد شبه‌جزیره کره در آستانه یک درگیری بزرگ است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی صبح روز یک‌شنبه، پیش از ثبت لرزه‌ها، گفته بود «پیشرفت‌های فنی اخیر در عملکرد [بمب هیدروژنی] بر پایه آزمایش‌های موفقیت‌آمیز نخستین بمب صورت گرفته‌است».

کره شمالی در دی ماه سال ۱۳۹۴، ساعاتی پس از ثبت زمین‌لرزه‌ای در نزدیکی یک تاسیسات هسته‌ای خود، اعلام کرد یک بمب هیدروژنی را «با موفقیت» آزمایش کرده است. یک سال بعد در شهریور ماه آزمایش هسته‌ای دیگر انجام داد.

با این همه در مورد آزمایش هیدروژنی پیشین گزارش‌های دیگری نیز منتشر شد. برای نمونه آن‌طور که خبرگزاری دولتی کره جنوبی گفته بود شماری از پژوهشگران بر این عقیده هستند آن آزمایش، یک جنگ‌افزار تقویت‌شده و نه بمب هیدروژنی بوده‌است.

مجموع آزمایش‌های اتمی با قابلیت نظامی در کره شمالی در حال حاضر به ‌شـش مورد می‌رسد؛ از جمله آزمایش‌های هسته‌ای دیگری که در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ انجام شد. این نخستین آزمایش اتمی پیونگ‌یانگ از زمان آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ است.

XS
SM
MD
LG