لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۳

تاکید آمریکا و کره جنوبی بر تداوم فشارها علیه کره شمالی


یک بالیستیک میان‌برد «هواسانگ-۱۲» کره شمالی (عکس از آرشیو)

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مون جه این، رییس جمهوری کره جنوبی در یک گفت وگوی تلفنی بر ضرورت تشدید فشار های دیپلماتیک و اقتصادی علیه کره شمالی تاکید کردند.

کاخ سفید در بیانیه خود تصریح کرده است، رهبران دو کشوردر خصوص تقویت ائتلاف دو کشور از طریق همکاری های دفاعی و افزایش توانایی دفاعی کره جنوبی توافق داشتند.

طبق این گزارش دونالد ترامپ همچنین با فروش تسلیحات نظامی به کره جنوبی موافقت کرده است.

به گزارش رویترز، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی نیز در بیانیه ای اعلام کرده است، مون جه‌این و دونالد ترامپ در خصوص بازنگری و اصلاح معاهده موشکی بین آمریکا و کره جنوبی توافق کردند.

در این بیانیه آمده است: رهبران دو کشور به طور اصولی در خصوص بازنگری در دستورالعمل موشکی برای مقابله با تهدید موشکی کره شمالی همانگونه که مورد در خواست کره جنوبی بود، توافق کردند.

رویترز می گوید، کره جنوبی خواهان افزایش توان موشکی خود برای مقابله با تهدید کره شمالی است.

تنش در شبه جزیره کره به دنبال شلیک موشک بالیستیک کره شمالی بر فراز آسمان ژاپن افزایش یافته است. کره شمالی روز سه شنبه یک بالیستیک میان‌برد «هواسانگ-۱۲» را مورد آزمایش قرار داد که پس از عبور از آسمان ژاپن در شمال اقیانوس آرام فرود آمد.

گزارش ها حاکی است که کیم جونگ اون، رهبرکره شمالی در جریان آزمایش موشکی روز سه شنبه گفته بود، آزمایش موشک بالیستیک میان‌برد «هواسانگ-۱۲»گام اول عملیات نظامی جمهوری خلق کره در اقیانوس آرام بود.

کره شمالی می گوید، آزمایش اخیر موشکی در واکنش به رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی است.

مانور نظامی مشترک سالانه ده روزه‌ دو کشور آمریکا و کره جنوبی روز پنجشنبه به پایان رسید. این رزمایش عمدتاً به شبیه‌سازی رایانه‌ای موقعیت‌های جنگی اختصاص دارد. با این حال دو بمب‌افکن اتمی ایالات متحده نیز در روز پنج‌شنبه در کنار جت‌های جنگی کره جنوبی، پروازی آزمایشی انجام دادند.

در همین حال، روز جمعه روسیه و فرانسه نسبت به تشدید تنش در شبه جزیره کره هشدار دادند.

این کشورها خواستار حل مناقشه بر سر برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی از طریق دیپلماتیک شدند.

XS
SM
MD
LG