لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۵

کره شمالی: موشک‌انداز چندگانه بسیار بزرگی را آزمایش کردیم


یکی از تصاویر منتشرشده از سوی خبرگزاری رسمی کره شمالی که کیم جونگ‌اون را در حال نظارت بر پرتاب‌گر نشان می‌دهد

کره شمالی می‌گوید آزمایش روز سه‌شنبه مربوط به یک موشک‌انداز چندگانه «بسیار بزرگ» می‌شد. با این حال رسانه‌های رسمی پیونگ‌یانگ از بیان این موضوع که آزمایش موفقیت‌آمیز بود یا نه خودداری کرده‌اند.

كره شمالی صبح روز سه شنبه ۱۹ شهریور دو پرتاپه را از استان «پیونگان جنوبی» به سوی ساحل شرقی کشور شلیک كرد.

این هشتمین بار از زمان دیدار دونالد ترامپ و كیم جونگ اون در منطقه حائل نظامی بین دو کره است که پیونگ‌یانگ آزمایش موشکی انجام می‌دهد. این آزمایش‌ها همچنان مربوط به موشک‌های میان‌برد و یا دوربرد نمی‌شوند.

با این حال آزمایش اخیر نگرانی‌ها را افزایش داده‌است، هرچند کره شمالی به روال هفته‌های گذشته تاکید کرد خواستار مذاکره برای پاکسازی اتمی شبه‌جزیره کره است.

روز بیستم شهریور ماه پیونگ‌یانگ به‌طور رسمی انجام آزمایش روز قبل را تائید کرد هرچند از بیان «موفقیت‌آمیز» بودن آن خودداری کرده‌است.

به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی، رهبر آن کشور، کیم جونگ‌اون، بر انجام آزمایش نظارت کرده و گفته این آزمایش نشان‌دهنده ظرفیت‌ها و توانایی‌های سلاح‌های جنگی، نقطه‌زنی و کارکردهای دقیق آن در برخورد به هدف، است.

یکی از تصاویر منتشرشده از سوی خبرگزاری رسمی کره شمالی نشان می‌دهد آزمایش توسط یک خودروی برپاگر (تی‌ئی‌ال) انجام شده‌ که از چهار پرتابگر برخوردار است. در این تصویر روی یکی از پرتاب‌گرها کلاهک قرار دارد و به نظر می‌رسد سه موشک دیگر پرتاب شده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از کارشناسان گفته آزمایش‌های تازه نشان می‌دهد پیونگ‌یانگ به‌شکل موفقیت‌آمیزی در حال انجام آزمایش برای هدف قرار دادن «نقطه ضعف» سیستم پدافندی پیشرفته محافظ کره جنوبی، ژاپن و آمریکا است.

اما خبرگزاری دولت کره جنوبی به‌نقل از شماری از کارشناسان می‌گوید احتمالا یکی از موشک‌های روز سه‌شنبه موفق به اصابت به هدف فرضی نشده‌است.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به آزمایش‌های مربوط به موشک‌های کوتاه‌برد آن‌ها را چندان حائز اهمیت ندانسته بود. هرچند جان بولتون، مشاور امنیت ملی برکنار شده‌ او، تاکید کرده بود آن‌ها در تقابل با قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد هستند.

رویترز، یون‌هاپ، سی‌ان‌ان/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG