لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۴۱

بیماری رهبر کره شمالی؛ حساسيت آمریکا و اظهار ترديد کره جنوبی و چين


کیم جونگ‌اون در تصویری گزارش‌شده در ۹ آوریل/ ۲۱ فروردین ماه

مقام‌های کره جنوبی و چین روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت در مورد گزارش‌های رسانه‌ها پیرامون «وضعیت خطرناک» کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در پی جراحی قلب اظهار تردید کردند ولی مقامات آمریکایی اعلام کردند با دقت این گزارش‌ها را دنبال می کنند.

وب‌سایت «دیلی ان کی» در کره جنوبی روز دوشنبه به نقل از یک مقام کره شمالی و بدون ذکر نام او گزارش داده بود که کیم جونگ اون پس از جراحی قلب در ۱۰ روز پیش دوران نقاهت را می‌گذراند.

بر اساس این گزارش، کیم جونگ اون روز ۱۲ آوریل یعنی ۱۰ روز پیش در پی وخامت وضعیت سلامتیش برای عمل قلب به بیمارستان منتقل شد.

به گفته این وب‌سایت، حال رهبر کره شمالی از ماه اوت تاکنون یعنی هشت ماه پیش به دلیل کشیدن سیگار، اضافه وزن و کار شدید، وخیم شده بود.

واپسین باری که کیم جونگ اون در گزارش‌های رسمی دیده شد، ۱۱ آوریل، ۲۳ فروردین ماه بود. در آن زمان گفته شده بود که رهبر کره شمالی در نشست دفتر سیاسی حزب حاکم شرکت کرده است.

با این حال کیم جونگ‌اون هفته پیش در مراسم سالیانه تولد پدربزرگش شرکت نکرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت او برایان، مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز بدون ارائه جزئیات گفت: «ما این گزارش‌ها را به دقت دنبال می‌کنیم».

شبکه خبری «سی ان ان» نیز به نقل از یک مقام آمریکایی و بدون ذکر نام او گزارش داد که واشنگتن «گزارش‌های امنیتی» مربوط به وخامت سلامتی کیم جونگ اون را با دقت بررسی می‌کند.

خبرگزاری بلومبرگ نیز به نقل از یک مقام آمریکایی و بدون ذکر نام او خبر داد که کاخ سفید دریافته است که وضعیت سلامتی کیم جونگ اون بعد از عمل جراحی بدتر شده است.

با این حال یک مقام آمریکایی مطلع از اخبار و تحلیل‌های درونی واشنگتن در مورد این ادعا که وضعیت سلامتی کیم جونگ اون «خطرناک» است، اظهار تردید کرد.

یک کارشناس امور کره که برای دولت آمریکا کار می‌کند و حاضر نشد نامش در گزارش قید شود نیز گفت: «هر گونه گزارش معتبری در مورد کیم جونگ اون در واشنگتن به شدت محرمانه تلقی می‌شود و بعید است که به رسانه ها درز کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکنون در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده است.

اما دو مقام دولت کره جنوبی بدون اشاره به موضوع عمل جراحی رهبر کره شمالی گزارش «سی ان ان» را رد کردند. دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی گفت هیچ گزارشی حاکی از وضعیت غیرعادی در کره شمالی دریافت نکرده است.

کیم جونگ اون رهبر بلامنازغ کره شمالی و تنها فرمانده نیروی هسته‌ای آن کشور است. او جانشین رسمی ندارد و هرگونه بی‌ثباتی در آن کشور یک خطر جدی بین‌المللی تلقی می شود.

خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارش همیشگی روز سه‌شنبه خود به محل اقامت و وضعیت جیم جونگ اون هیچ اشاره نکرد و فقط گفت رهبر کشور برای تعدادی از شهروندان برجسته هدیه تولد فرستاده است.

یکی از مسئولان روابط بین‌المللی حزب کمونیست چین که مناسبات با کره شمالی را مدیریت می کند به خبرگزاری رویترز گفت که به اعتقاد آنها کیم جونگ اون بیماری جدی ندارد.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت که پکن از گزارش‌ها در مورد وضعیت سلامتی کیم جونگ اون اطلاع دارد ولی منابع این گزارش‌ها را نمی‌شناسد.

تحت تاثیر این گزارش‌ها ارزش سهام شرکت‌های کره جنوبی که با کره شمالی ارتباط دارند افت کرد و ارزش برابری وون، پول کره جنوبی در برابر دلار حدود یک درصد کاهش یافت.

سخنگوی دولت ژاپن نیز حاضر نشد در مورد اخبار مربوط به سلامتی رهبر کره شمالی اظهار نظر کند. او گفت:«ما همیشه با دقت و حساسیت فراوان گزارش‌های مربوط به کره شمالی را جمع آوری و تحلیل می‌کنیم. در این زمینه با سایر کشورها از جمله آمریکا همکاری داريم».

بيماری احتمالی رهبر کره شمالی می‌تواند آينده اين کشور و مذاکرات متوقف شده با آمريکا در مورد خلع سلاح هسته‌ای را دچار ابهام کند.

با توجه به اينکه در مورد فرزندان خردسال کيم جونگ اون اطلاعات چندانی در دست نيست کارشناسان می‌گويند در صورت غيبت رهبر کره شمالی تا زمانی که جانشين او به سن قانونی برسد احتمالا يک شورای حکومتی متشکل از خواهرش و تعدادی از مقامات ارشد تشکيل خواهد شد.

تصور می‌شود که رهبر کره شمالی ۳۶ ساله است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG