لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۶

مذاکره رهبر کره شمالی با هيات کره جنوبی درباره کاهش تنش ها


کيم جونگ اون، رهبر شمالی

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز سه شنبه گزارش داده است که کيم جونگ اون، رهبر این کشور در ديدار با هياتی از کره جنوبی در خصوص راه های کاهش تنش در شبه جزيره کره گفت و گو و مذاکره کرده است.

طبق این گزارش،کيم جونگ اون «به گرمی» ازهیات کره جنوبی که حامل نامه رییس جمهوری این کشور بود استقبال کرد.

این گزارش می افزاید، رهبر کره شمالی همچنین با پیشنهاد رییس جمهوری کره جنوبی برای برگزاری یک نشست موافقت کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین گفته است، کيم جونگ اون با هیات کره جنوبی در خصوص کاهش تنش هاي نظامي در شبه جزيره کره و پيشبرد گفت و گوها، تماس و همکاری ها تبادل نظر کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید، مذاکرات رهبر کره شمالی با هیات بلندپایه کره جنوبی در یک دهه گذشته بی سابقه است و به نظر می رسد این دیدار بخشی از پیامد رویکرد برگزاری مشترک المپیک زمستانی باشد.

این گزارش می افزاید، هیات بلندپایه کره جنوبی در تلاش است تا زمنیه مذاکرات بین کره شمالی و آمریکا در خصوص بحران شبه جزیره کره فراهم شود.

کيم جونگ اون از مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، برای شرکت در یک نشست در پیونگ یانگ دعوت کرده است.

گزارش ها حاکی است که چانگ ای‌یانگ، رئیس دفتر امنیت ملی نهاد ریاست‌جمهوری، و سا هون، رئیس سازمان اطلاعاتی کره جنوبی، موسوم به «سرویس اطلاعات ملی»، روز دوشنبه وارد کره شمالی شدند.

دیدارهای اخیر هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور در حالی انجام می‌شود که بحران شبه‌جزیره کره، به‌دلیل آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش‌های پی‌درپی موشکی کره شمالی، شدت گرفته بود. طی این مدت تحریم‌های بین‌المللی علیه پیونگ‌یانگ نیز افزایش یافته‌است.

رهبران دو کره در سال‌های ۲۰۰۰ -ریاست‌جمهوری کیم ده‌جونگ و رهبری کیم جونگ‌ایل- و ۲۰۰۷ -ریاست‌جمهوری رو موهیان و رهبری کیم جونگ‌ایل- با یکدیگر دیدار داشته‌اند که مهم‌ترین مذاکرات شبه‌جزیره در سال‌های معاصر به‌شمار می‌رود.

دیدار اخیر خواهر رهبر کره شمالی از سئول، نخستین دیدار یک عضو اصلی خاندان حاکم بر کره شمالی، از زمان پایان جنگ دو کره در سال ۱۹۵۳ بود.

ایالات متحده تاکید کرده‌است هرگونه مذاکره‌ای با کره شمالی باید در نهایت به توقف برنامه اتمی آن کشور منجر شود. در آغاز اسفند ماه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولت او «بزرگترین» بسته تحریمی علیه کره شمالی را وضع خواهد کرد تا به آن کشور فشار بیاورد برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف کند.

با استفاده از گزارش های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG