لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۰

تهدید کره شمالی به «مقابله» با آمريکا در صورت برگزاری مانور مشترک با کره جنوبی


کره شمالی روز شنبه تهديد کرد اگر آمريکا با کره جنوبی مانور نظامی مشترک انجام دهد با آمريکا «مقابله» خواهد کرد و درعين حال گفت برای مذاکره با واشنگتن تقاضا نخواهد کرد.

آن طور که رويترز گزارش کرده، يک مشاور امنيتی رئيس‌جمهور کره جنوبی اخيراً گفته بود مانور مشترک بعدی آن کشور با نيروهای آمريکايی اوائل آوريل برگزار خواهد شد. کره شمالی اين مانورها را که به طور مرتب برگزار می‌شوند تهديدی عليه خود توصيف می‌کند.

بر پایه این گزارش، خبرگزاری دولتی کره شمالی در تفسيری نوشته است که «اگر آمريکا در حالی که تحريم‌ها عليه جمهوری دمکراتيک خلق کره ادامه دارند اين مانور نظامی را برگزار کند، جمهوری دمکراتيک خلق کره به شيوه خود با آمريکا مقابله خواهد کرد و آمريکا را مجبور خواهد کرد مسئوليت عواقب آن را بپذيرد». در اين تفسير همچنين گفته شده که برگزاری اين مانور به تلاش‌ها برای آشتی در شبه حزيره کره لطمه خواهد زد.

روز ۲۳ فوريه دولت آمريکا اعلام کرد با هدف اعمال فشار برای توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی بزرگترين مجموعه تحريم‌ها را عليه این کشور وضع خواهد کرد. دونالد ترامپ همچنین هشدار داد اگر اين اقدامات به نتيجه نرسند «فصل دوم برای جهان تأسف‌بار خواهد بود».

کره شمالی تحريم‌های يکجانبه آمريکا را محکوم کرده ولی در جريان سفر يک مقام ارشد آن کشور به کره جنوبی برای شرکت در مسابقات المپيک اعلام کرد حاضر است با آمريکا مذاکره کند.

کاخ سفيد اعلام کرده هرگونه مذاکره‌ای با کره شمالی بايد به توقف برنامه‌های هسته‌ای این کشور بيانجامد.

به گزارش رويترز کره شمالی روز شنبه تأکيد کرد حاضر است با آمريکا مذاکره کند ولی يادآوری کرد هيچگونه پيش‌شرطی برای مذاکرات نمی‌پذيرد.

يک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفت «برخلاف ادعای آمريکا ما نه برای مذاکره تقاضا می‌کنيم و نه از گزينه نظامی طفره می‌رويم».

خبرگزاری دولتی کره شمالی از قول اين سخنگو نوشت «اينکه صلح مطلوب ملت ما و بقيه جهان در شبه‌جزيره کره برقرار شود و يا شرايطی به وجود بيايد که هيچکس خواهان آن نيست و چرخه باطل تقابل ادامه يابد، کاملاً به نحوه برخورد آمريکا بستگی دارد».

رئيس‌جمهور کره جنوبی روز پنجشنبه در يک تماس تلفنی به دونالد ترامپ گفت که کشورش در پاسخ به دعوت رهبر کره شمالی قرار است يک فرستاده ويژه را به پيونگ يانگ بفرستد.

پس از يک دوره طولانی از تنش شديد به دليل برنامه‌های موشکی کره شمالی، در ماه‌های اخير تماس‌هايی بين دو کره برقرار شده و مسابقات المپيک زمستانی ماه گذشته اين تماس‌ها را تقويت کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر./م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG