لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۸

کره جنوبی از پیونگ‌یانگ خواست برنامه اتمی و موشکی‌اش را رها کند


وزیر خارجه کره جنوبی از کره شمالی خواست اجازه دهد صلح در شبه جزیره کره برقرار شود.

وزارت خارجه کره جنوبی روز دوشنبه هفتم اسفند از کره شمالی خواست به خواست قدرت‌های جهانی و کشورهای همسایه احترام گذاشته و برنامه اتمی‌اش را رها کند و اجازه دهد مذاکرات صلح از سرگرفته شود.

کانگ کیونگ وا، وزیر خارجه کره جنوبی، از همسایه شمالی خود خواست که برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک را هم کنار بگذارد و اجازه دهد روابط خانوادگی میان شهروندان دو کره از سر گرفته شود و آنها بتوانند با هم دیدار کنند.

وی همچنین گفت اجازه دادن روابط خانوادگی میان خانواده‌هایی که از زمان جدایی دو کره از هم دور افتاده‌اند، جزو حقوق اساسی و حقوق بشر خانواده‌هایی است که در حال حاضر در دوران سالمندی خود به سر می‌برند و به واسطه مشکلات سیاسی میان دو کره، اجازه دیدار با خانواده‌شان را ندارند.

کانگ کیونگ وا این سخنان را در شورای حقوق بشر سازمان ملل و یک روز پس از پایان یافتن مسابقات المپیک زمستانی در کره جنوبی ایراد کرد.

پیونگ یانگ در آخرین اظهار رسمی خود گفته بود حاضر به انجام گفت‌وگو است. متعاقب آن رییس‌جمهوری کره جنوبی گفت آمریکا و کره شمالی باید زمینه را برای انجام گفت‌وگوها و ادامه آن فراهم کنند.

وزیر خارجه کره جنوبی در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ «خیلی مهم است که روح مسابقات المپیک زمستانی پیونگ چانگ ادامه پیدا کند و به تبع آن، صلح بتواند در شبه جزیره کره ریشه بدواند تا شرایط بحرانی حقوق بشر در کره شمالی به سمت بهبود برود».

کانگ کیونگ وا همچنین گفت:‌ «کره شمالی باید درخواست جامعه جهانی را جدی گرفته و برنامه اتمی و موشکی خود را رها کند».

کره شمالی به دلیل برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک خود تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل است. این تحریم‌ها در سال گذشته میلادی بیشتر شده است.

این کشور از توسعه برنامه‌ تسلیحاتی خود به عنوان عاملی بازدارنده در برابر تعرض نظامی آمریکا دفاع می‌کند. آخرین آزمایش موشکی کره شمالی حدود دو ماه پیش انجام شد.

آمریکا هم هفته پیش اعلام کرد تحریم‌های خود علیه کره شمالی را افزایش داده است. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، گفته که تحریم‌های اخیر دولت آمریکا، «سنگین‌ترین» مجازاتی است که تاکنون علیه کره شمالی وضع شده است.

دونالد ترامپ هشدار داده که اگر این تحریم‌ها موثر واقع نشوند آمریکا وارد «فاز دوم» خواهد شد؛ اقدامی که به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، «برای جهان بسیار بسیار اسف‌بار خواهد بود».

بر اساس گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، رادیو فردا/ ک.ت/ ک.ر
XS
SM
MD
LG