لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۲

هیئت کره شمالی دیدار با معاون ترامپ را «در واپسین لحظات لغو کرد»


در این تصویر از مراسم بازگشایی المپیک پیانگ‌چنگ، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در جلو و هیئت کره شمالی در عقب، در جایگاه ویژه مقام‌های رسمی دیده می‌شوند

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید در جریان سفر معاون دونالد ترامپ به المپیک زمستانی در کره جنوبی، احتمال انجام دیداری میان مقام‌های کره شمالی و مایک پنس مطرح شد، اما پیونگ‌یانگ در واپسین لحظات این دیدار را لغو کرد.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اول اسفند در بیانیه‌ای گفته‌است «در جریان دیدار اخیر معاون رئیس‌جمهوری از کره جنوبی… احتمال یک دیدار مختصر با سرپرستان هیئت کره شمالی مطرح شد».

خانم ناوئرت سپس افزوده است که مایک پنس برای آن‌که بر لزوم کناره‌گیری کره شمالی از «برنامه‌های غیرقانونی موشکی بالیستیک و برنامه هسته‌ای» تاکید شود، «حاضر به استفاده از فرصت پیش‌آمده» برای دیدار با مقام‌های کره شمالی بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز تاسف گفته است «در واپسین دقایق مقام‌های جمهوری دمکراتیک خلق کره [شمالی] تصمیم گرفتند از این دیدار صرف نظر کنند».

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در آغاز بازی‌های زمستانی پیانگ‌چنگ، همراه تیم ایالات متحده رهسپار کره جنوبی شده بود.

کره شمالی نیز پس از سخنرانی سال نوی میلادی کیم جونگ‌اون، رهبر آن کشور، و تصمیم پیونگ‌یانگ به حضور در المپیک زمستانی، یک هیئت سیاسی را روانه جنوب کرد؛ خواهر کیم جونگ‌اون نیز به‌طور غیرمنتظره‌ای با این هیئت هم‌سفر شد.

مایک پنس چه پیش و چه در جریان سفر به کره جنوبی انتقاداتی را علیه پیونگ‌یانگ و فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی آن کشور مطرح کرده بود، اما در مورد دیدار احتمالی نیز گفته بود «من درخواستی برای انجام دیدا ارائه نکرده‌ام؛ ولی خواهیم دید چه پیش می‌آید».

خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز ۱۸ بهمن ماه گفته بود مقام‌های پیونگ‌یانگ در جریان المپیک زمستانی در کره جنوبی، قصد ندارند با مقام‌های ایالات متحده دیداری داشته باشند.

روز سه‌شنبه دفتر معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفت کره شمالی با این امید که دیدار با مایک پنس از شدت اقدامات علیه پیونگ‌یانگ خواهد کاست، مسئله دیدار را مطرح کرده بود. دفتر آقای پنس احتمال داده است مقام‌های کره شمالی پس از آن‌که متوجه شدند معاون ترامپ موضع قوی آمریکا را مطرح خواهد کرد، از دیدار منصرف شدند.

روزنامه واشینگتن‌پست نخستین رسانه‌ای بود که در مورد طرح دیدار احتمالی میان مقام‌های کره شمالی و مایک پنس، گزارشی منتشر کرده بود. خود آقای پنس در هفته گذشته در مصاحبه‌ای با واشینگتن‌پست گفته بود دولت دونالد ترامپ پی‌گیر راهبرد حداکثر فشار همزمان با تعامل با پیونگ‌یانگ است و هم‌چنین آماده انجام «گفت‌وگوی بدون قید و شرط» با کره شمالی‌ست.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از رئیس دفتر مایک پنس می‌گوید در صورت انجام دیدار میان پنس و مقام‌های کره شمالی، معاون ترامپ «پیام مصالحه‌ناپذیر» دولت آمریکا در پیوند با راهبرد «حداکثر فشار» را مطرح می‌کرد. معاون ترامپ افزوده است «احتمالا همین موضوع سبب شد تا آن‌ها از دیدار صرف‌نظر کنند، شاید هم اصلا از همان اول کار صداقتی در کارشان نبود».

کره شمالی و رسانه‌های رسمی آن هنوز واکنشی به گزارش‌های منتشرشده و اظهارات مقام‌های ایالات متحده نشان نداده‌اند. با این حال خبرگزاری دولتی کره جنوبی، به نقل از یک مقام وزارت خارجه آن کشور می‌گوید در دیدار پیش‌روی ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری آمریکا، از سئول، احتمالا موضوع تلاش‌ها برای برپایی دیداری میان مقام‌های پیونگ‌یانگ و واشینگتن، مطرح خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های اسوشیتدپری، خبرگزاری فرانسه، واشینگتن‌پست، خبرگزاری دولتی کره جنوبی|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG