لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۵

مقام‌های کره شمالی در جریان المپیک «قصد دیدار با مقام‌های آمریکایی را ندارند»


گروه رژه کره شمالی در سئول

خبرگزاری رسمی کره شمالی می‌گوید مقام‌های پیونگ‌یانگ در جریان المپیک زمستانی در کره جنوبی، قصد ندارند با مقام‌های ایالات متحده دیداری داشته باشند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی، ۱۸ بهمن ماه، به این خبرگزاری گفته است «در جریان سفرمان به جنوب (کره جنوبی) هیچ قصدی برای این‌که با مقام‌های آمریکایی دیداری انجام شود، نداریم».

چو یانگ‌سام، این مقام وزارت خارجه در پیونگ‌یانگ، افزوده است «ما هرگز تنمای انجام مذاکره با آمریکا را نداشته و نداریم».

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده، عالی‌ترین مقام سیاسی آمریکا در جریان بازی‌های زمستانی پیانگ‌چـَنگ، در کره جنوبی‌ست.

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفته بود ایالات متحده برنامه‌ای برای دیدار با مقام‌های کره شمالی در حاشیه بازی‌ها ندارد.

از مایک پنس نقل شده است که ایالات متحده «اجازه نمی‌دهد تبلیغات حکومتی کره شمالی، پیام و تصویر بازی‌های المپیک را تحت‌الشعاع قرار دهد». با این همه آقای پنس، پیش‌تر گفته بود «من درخواستی برای انجام دیدا ارائه نکرده‌ام؛ ولی خواهیم دید چه پیش می‌آید».

کره شمالی و کره جنوبی اخیرا اقداماتی را در راستای آن‌چه به «دیپلماسی ورزشی» موسوم است، انجام داده‌اند. این اقدامات پس از پیام سال نوی میلادی از طرف کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، مبنی بر امکان انجام مذاکراتی با سئول و نیز احتمال شرکت در بازی‌های زمستانی آغاز شد.

در نهایت قرار شد تیمی از کره شمالی به جنوب سفر کند. جمعه گذشته نیز کیم یونگ‌نام، یک مقام ارشد کره شمالی در راس هیئتی ۲۲ نفره رهسپار کره جنوبی شد. روز چهارشنبه پیونگ‌یانگ اعلام کرد خواهر جوان‌تر رهبر کره شمالی هم به جنوب می‌رود.

از سوی دیگر، خبرگزاری دولتی کره جنوبی به نقل از شماری از کارشناسان می‌گوید این امکان نیز وجود دارد که تلاش‌های اخیر کره شمالی و نیز اعزام هیئتی به کره جنوبی اقداماتی «گمراه‌کننده» با هدف تضعیف تحریم‌های بین‌المللی و یا اثرگذاری بر اتحاد سیاسی و نظامی واشینگتن و سئول باشد.

برپایه گزارش‌های رویترز، آ‌اف‌پ، خبرگزاری دولتی کره جنوبی، ان‌پی‌آر|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG