لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۱۱

کره شمالی «دو موشک کوتاه برد» آزمایش کرد


آخرین آزمایش تسلیحاتی کره شمالی در ماه مه سال جاری انجام شد. (عکس از آرشیو)

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفته است که کره شمالی بامداد پنجشنبه سوم امرداد دو موشک کوتاه برد را از ساحل شرقی خود شلیک کرده است.

به گزارش رویترز؛ رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی همچنین اضافه کرده است که مسافت طی شده توسط این دو موشک در حدود ۴۳۰ کیلومتر بود.

نخست وزیر ژاپن نیز آزمایش موشکی کره شمالی را تایید کرده است.

شینزو آبه با این حال گفته است، این آزمایش تاثیر بر امنیت ملی ژاپن نداشته است.

یک از مقام دولت آمریکا هم که نامش فاش نشده به رویترز گفته است، ما از گزارش درباره دست کم یک موشک کوتاه برد شلیک شده از طرف کره شمالی آگاه هستیم.

رویترز می گوید، این نخستین پرتاب موشک از زمان دیدار رهبر این کشور با رئیس جمهوری آمریکا در منطقه حائل بین دو کره در ماه گذشته خواهد بود.

آخرین آزمایش تسلیحاتی کره شمالی در ماه مه سال جاری انجام شد. در آن آزمایش دو موشک کوتاه برد شلیک شده بود.

در همین زمینه، خبرگزاری رسمی کره شمالی روز سه شنبه تصاویری از کیم جونگ اون، رهبر این کشور در بازدید از ساخت یک زیردریایی بزرگ منتشر کرده بود.

رویترز می گوید، انتشار این تصاویر می تواند نشان آن باشد که کره شمالی به نوعی آمادگی خود برای توسعه زیر دریایی با ظرفیت موشک بالستیک قاره پیما را نشان داد.

پیونگ‌یانگ، با وجود تاکید بر تمایل خود به ادامه مذاکرات اتمی با ایالات متحده، و با وجود اظهارات لفظی مثبت رهبران دو کشور از دیگری و ارسال نامه به همدیگر، اما از عملکرد واشینگتن انتقاد کرده‌است.

دولت آمریکا نیز از سوی دیگر تاکید کرده فشارها بر کره شمالی تا زمانی که زرادخانه اتمی و موشک‌های بالستیک پابرجا هستند، ادامه خواهد یافت.

آن‌طور که از سخنان و اظهارات مقام‌های دو کشور، تحلیل‌ها و برآوردها بر می‌آید کره شمالی خواستار خلع سلاح اتمی خود در روندی «گام به گام» است در حالی که واشینگتن خواستار پاکسازی اتمی در درجه اول، و سپس برچیدن تحریم‌ها شده‌است.

ترامپ و کیم، سال پیش در دیداری در سنگاپور بر سر حرکت در مسیری غیر اتمی شدن شبه‌جزیره کره توافق کردند. دیدار دوم آن در هانوی، پایتخت ویتنام، اما بدون دستیابی به سند و توافقی مکتوب پایان یافت.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG