لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۶

کره شمالی: همچنان خواهان برگزاری دیدار ترامپ و کیم هستیم


کره شمالی روز جمعه چهارم خردادماه در واکنش به لغو دیدار برنامه ریزی شده بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون از سوی رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که پیونگ یانگ همچنان خواستار برگزاری دیدار رهبران دو کشور است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در نامه ای به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد، نشست برنامه ریزی شده رهبران دو کشور در ۱۲ ژوئن در سنگاپور را لغو کرده است.

دونالد ترامپ دلیل لغو این دیدار را «خشم آشکار و دشمنی عیان» در مواضع اخیر کره شمالی عنوان کرد.

این در حالی است که کیم گی کی وان، معاون وزیر خارجه کره شمالی، روز جمعه تصمیم رییس جمهوری آمریکا را برای لغو نشست سران دو کشور را «غیرمنتظره» دانسته و از این اقدام ابزار تاسف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم گی کی وان با این حال گفته است :ما بار دیگر تمایل خود را برای نشست چهره به چهره برای حل و فصل مشکلات در هر زمان و به هر شکل و قالبی به ایالات متحده اعلام می کنیم.

در حالی نشست بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون لغو شد که درهمین روز کره شمالی اعلام کرد، تنها سایت آزمایش‌های هسته‌ای خود را منهدم کرده است.

طی روز های اخیر جنگ لفظی بین آمریکا و کره شمالی به ویژه پس از اظهارات جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تشدید شده بود.

جان بولتون روز ۲۳ اردیبهشت ماه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که مدل خلع سلاح کره شمالی می‌تواند مانند «الگوی لیبی» در سال ۲۰۰۳ باشد.

معمر قذافی در سال ۲۰۰۳ داوطلبانه برنامه ابتدایی هسته‌ای خود را متوقف کرد و از تحریم‌ها معاف شد. اما حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ به دنبال اعتراضات مردم هدف حمله ائتلاف سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو قرار گرفت. معمر قذافی سرانجام به ضرب گلوله مخالفانش کشته شد.

در ادامه، مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا نیز گفته بود، تنها در صورتی که کیم جونگ اون توافق نکند، به الگوی لیبی دچار خواهد شد. مایک پنس همچنین گفته بود، اگر کیم جونگ اون فکر کند که می تواند دونالد ترامپ را به بازی بگیرد، اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

این اظهارات واکنش تند کره شمالی را درپی داشت. چویی سان‌هوی، معاون وزیر خارجه کره شمالی، به شدت از این اظهارات انتقاد کرده بود.

با استفاده از گزارش های رویترز، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG