لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۲

کره شمالی دو موشک دیگر شلیک کرد


رهبر کره شمالی به نظاره موشکی که در واکنش به مانور نظامی کره جنوبی و آمریکا شلیک شد؛ این تصویر روز ۹ مرداد ثبت شده است

رسانه‌های کره جنوبی به نقل از ارتش این کشور روز شنبه ۱۹ مرداد گزارش دادند، کره شمالی دو موشک دیگر شلیک کرده که به دریای ژاپن افتاده‌اند.

کره شمالی از دو هفته قبل که همسایه شمالی آن همراه ایالات متحده آماده مانور نظامی مشترک شدند، دست‌کم چهار بار به پرتاب موشک‌های کوتاه برد اقدام کرده است. اما هنوز مشخص نیست موشک‌هایی که روز شنبه شلیک شده‌اند چه موشک‌هایی بوده و چه مسافتی را طی کرده‌اند.

خبرگزاری یانهوپ تنها به نقل از رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گزارش داده که این موشک‌ها از منطقه‌ای در نزدیکی ساحل شرقی کره شمالی شلیک شده‌اند. با این حال روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت به نقل از یک مقام آمریکایی بدون اشاره به نام او نوشته که از اطلاعات اولیه چنین برمی‌آید که این موشک‌ها هم مانند نمونه‌های قبلی کوتاه برد باشند.

یک مقام دیگر دولت ایالات متحده نیز عنوان کرد: «ما از گزارش‌ها درباره پرتاب موشک کره شمالی مطلعیم و همچنان شرایط را رصد می‌کنیم. درعین حال به رایزنی‌های خود با ژاپن و کره جنوبی ادامه می‌دهیم.»

موشک‌های جدید کره شمالی تنها ساعاتی پس از آن شلیک شدند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، به خبرنگاران گفت «نامه بسیار زیبایی» از کیم جونگ اون، رهبر این کشور دریافت کرده است.

آقای ترامپ همچنین یادآور شد که رهبر کره شمالی در نامه‌اش گفته است که از آزمایش‌های موشکی اخیر «خوشحال نیست». پیش از آن پیونگ‌یانگ اعلام کرده بود آزمایش‌های اخیرش واکنشی به اعلام رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی در ماه جاری بوده است.

این تحولات در حالی‌ رخ می‌دهد که مذاکرات واشینگتن و پیونگ‌یانگ بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی نیز از نقطه اوج خود فاصله گرفته و روند آن کند شده. اگرچه تا این لحظه کره شمالی به وعده‌‌‌ای که رهبر این کشور در مذاکرات خود با رئیس جمهوری امریکا داده پایبند مانده و اقدام به آزمایش سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های دور برد نکرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه ایندیپندنت؛ س.ن

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG