لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۲

یکی از رهبران ارشد حوثی‌ها در جریان حمله ائتلاف عربستان کشته شد


گزارش‌ها حاکی است که در جریان حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن، «صالح الصمد» از مقامات ارشد حوثی‌ها کشته شده است.

تلویزیون وابسته به حوثی‌ها در یمن اعلام کرد این حمله روز پنجشنبه در استان حدیده روی داده و جان صالح الصمد را گرفته است.

در فهرست افراد تحت تعقیب از سوی نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن، صالح الصمد نفر دوم این فهرست بود. مقام اول به عبدالمالک الحوثی، اختصاص دارد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان همچنین در گزارش‌هایی که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش شد، گفته بود هر کسی اطلاعات معتبر و منتهی به دستگیری صالح الصمد در اختیار دارد، ۲۰ میلیون دلار جایزه خواهد گرفت.

صالح الصمد، رهبر شاخه سیاسی انصارالله در تشکیلات حوثی‌ها بود.

عربستان: دو موشک شلیک شده از سوی حوثی‌ها به سوی تاسیسات آرامکو را منهدم کردیم

روز دوشنبه همچنین خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داد که شبه‌نظامیان حوثی یمن دو موشک به سوی تاسیسات شرکت آرامکو در شهر جیزان واقع در جنوب این کشور شلیک کردند ولی هر دو موشک ردگیری و منهدم شدند.

شبکه تلویزیونی المسیره حوثی‌ها نيز گفت آنها یک بندرگاه متعلق به شرکت نفت عربستان سعودی را هدف گرفته‌اند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی به نقل از یک سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان که از سال ۲۰۱۵ برای مبارزه با حوثی‌ها وارد جنگ یمن شده است گفت دو موشک بر فراز جیزان ردگیری و منهدم شد و قطعات لاشه آنها روی مناطق مسکونی ریخته است.

ژنرال ترکی المالکی گفت: «تا زمان صدور این بیانیه هیچ گزارشی از وقوع تلفات و یا خسارات دریافت نشده است».

خبرگزاری رویترز می‌گوید شرکت نفتی آرامکو حاضر نشده به سئوالات این خبرگزاری پاسخ دهد.

این شرکت در حال احداث یک پالایشگاه جدید با ظرفیت تصفیه ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز است. این تاسیسات بخشی از یک شهر اقتصادی جدید در ساحل دریای سرخ است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ به مرحله بهره‌برداری برسد.

شورشیان حوثی می‌گویند شلیک موشک به سوی خاک عربستان سعودی به تلافی حملات هوایی ائتلاف مورد حمایت غرب به خاک یمن صورت می‌گیرد.

عربستان و چند کشور مسلمان دیگر از سال ۲۰۱۵ و پس از تصرف پایتخت و بخش‌های گسترده‌ای از خاک یمن توسط حوثی‌ها و مجبور کردن دولت و رئیس‌جمهوری به ترک کشور، در جنگ داخلی یمن دخالت کردند.

به گفته ساکنان و منابع پزشکی، غروب یکشنبه بر اثر حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به روستایی در شمال غرب یمن حداقل ۲۰ نفر از مردم که در یک مراسم عروسی شرکت کرده بودند، کشته شدند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان تاکنون هزاران حمله هوایی در یمن انجام داده و در بسیاری از موارد با هدف گرفتن مدارس، بیمارستان‌ها و بازارها صدها نفر از مردم را کشته است. ولی این ائتلاف هدف گرفتن مراکز غیرنظامی را تکذیب می‌کند.

به گفته سازمان ملل متحد، بیش از ۱۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده‌اند و ۷۵ درصد از جمعیت ۲۲ میلیونی این کشور محتاج کمک‌های بشردوستانه هستند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌گوید حکومت ایران از شورشیان حوثی حمایت کرده و به آنها اسلحه می‌دهد. ولی خود حوثی‌ها و حکومت ایران این اتهام را رد می‌کنند.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس/ ک.ت- ش.ر/ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG