لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۰۰


رهبران اتحاديه اروپا روز جمعه در پايان نشست خود در بروکسل، طی بيانيه ای از ايران و سوريه خواستند که در امور داخلی همسايگان خود دخالت نکنند.


سران اتحاديه اروپا به اين دو کشور توصيه کرده اند که اگر خواستار بهبود روابط خود با اتحاديه اروپا هستند، مواضع مسئولانه تری در برخورد با کشورهای همسايه اتخاذ کنند.


در بيانيه سران اتحاديه اروپا، از «تاثير منفی سياست های ايران بر ثبات و امنيت خاورميانه" نام برده و از ايران خواسته شده که نقش مسئولانه تری در منطقه بازی کند.


در بيانيه، از اين که ايران بسته مشوق های پيشنهادی اتحاديه اروپا را نپذيرفته، ابراز تاسف شده است.


اتحاديه اروپا به ازاء بسته مشوق ها، از ايران خواسته بود که فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيويم را به حال تعليق در آورد. ايران اين پيشنهاد را که مورد حمايت آمريکا، روسيه و چين بود را نپذيرفت.


در اين بيانيه همچنين آمده است: «سوريه بايد از دخالت در مسايل داخلی لبنان بپرهيزد و به طور فعال برای برقراری ثبات در لبنان و در منطقه بکوشد. سوريه بايد در جهت عادی سازی روابط خود با جامعه جهانی از جمله اتحاديه اروپا، تلاش کند».


با وجود آنکه کشورهای اتحاديه اروپا در اين نکته که سوريه نقش کليدی در حل بحران لبنان دارد، اتفاق نظر دارند، اما در ميان آنها، در باره چگونگی برخورد با سوريه اختلاف نظر وجود دارد.


فرانک والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان در اين هفته به دمشق سفر کرد تا با بشار اسد رييس جمهوری سوريه در باره چشم انداز مشوق های پيشنهادی به سوريه گفت و گو کند.


به ازاء اين مشوق ها، اتحاديه اروپا از سوريه انتظار دارد که اين کشور نقش «سازنده» ای در منطقه در پيش بگيرد.


اين در حالی است که فرانسه از مذاکره با سوريه در باره لبنان خشنود نيست.


آلمان از اول ماه ژانويه سال آينده ميلادی، در حدود دو هفته ديگر، رياست دوره ای اتحاديه اروپا را به دست خواهد گرفت.


بيانيه اتحاديه اروپا همچنين خواستار حل مناقشه اعراب و اسراييل شده است.


اتحاديه اروپا برگزاری کنفرانس هولوکاست در تهران را محکوم کرد


رهبران اتحاديه اروپايی در جلسه خود در بروکسل، اقدام جمهوری اسلامی در برگزاری کنفرانس هولوکاست را محکوم کردند و آن را از دلايل بی ثباتی خاورميانه خواندند.


در بيانيه مذکور هرگونه انکار هولوکاست محکوم شده و از ايران خواسته شده تا از تهديد کردن اسراييل دست بردارد.


اتحاديه اروپا موضع گيری ايران در قبال اسراييل را از عوامل بی ثباتی و نا امنی در منطقه خاورميانه دانسته و در ادامه از اين که ايران از گفت و گوهای حقوق بشر سرباز زده است، ابراز تاسف کرد.


در روز پايانی کنفرانس هولوکاست در تهران، قرار شد جمهوری اسلامی، بنياد جهانی هولوکاست تشکيل دهد.


اتحاديه اروپا همچنين مقابله ايران با آزادی بيان و سرکوب افکار و عقايد را محکوم کرده و از ايران خواسته تا موجبات حفظ حقوق بشر برای شهروندان ايرانی را فراهم کند.XS
SM
MD
LG