لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۲۴

آژانس: ايران اجازه نظارت بر تاسيسات نطنز بدهد


آژانس از ایران خواسته است که اجازه نصب دوربین های نظارت در تاسیسات نطنز بدهد

آژانس بين المللی انرژی اتمی از ايران خواسته است که به بازرسان، اجازه نصب دوربين های نظارت این سازمان را در تاسيسات نطنز بدهد.


خبرگزاری آسوشيتدپرس از قول ديپلمات های نزديک به آژانس نوشته است که مقام های آژانس بين المللی انرژی اتمی، اخيرا از ايران خواسته اند که به درخواست نصب دوربين های بيشتر در تاسيسات غنی سازی اورانيوم نطنز، پاسخ مثبت بدهد.


در ماه فوريه محمد البرادعی مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی در گزارش خود به شورای حکام و به شورای امنيت سازمان ملل متحد، از اقدام ايران در رد تقاضای آژانس برای کنترل از راه دور تاسيسات نطنز و از جمله نصب دوربين در اين تاسيسات خبر داده بود.


اگر ايران با خواست آژانس برای نصب دوربین های بیشتر در تاسیسات نطنز همکاری نکند، محمد البرادعی مجبور خواهد شد که شورای حکام را در جريان «عمل نکردن ايران به تعهدات پادمانی» قرار دهد

پس از آن ميان ايران و آژانس، اين توافق حاصل شد که دسترسی آژانس به محل سانتريفوژها بيشتر شود. اما آنچه مورد نظر آژانس است، اين است که تاسيسات زيرزمينی نطنز، به محض آنکه در آن ۵۰۰ سانتريفوژ نصب شود، تحت نظارت از راه دور آژانس نيز قرار گيرد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولی هاينونن رييس بخش پادمان آژانس پيشتر طی نامه ای، از جمهوری اسلامی خواسته بود که تا پايان ماه مارس، اجازه نصب دوربين های اضافه را بدهد.


خبرگزاری فرانسه از قول ديپلمات ها نوشته است که هنوز برای مذاکره وقت باقی است، اما اگر ايران با اين خواست آژانس همکاری نکند، محمد البرادعی مجبور خواهد شد که شورای حکام را در جريان «عمل نکردن ايران به تعهدات پادمانی» قرار دهد.


يک چنين گزارشی از سوی آقای البرادعی احتمالا در ماه آوريل فرستاده خواهد شد.


در اين صورت، شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی ممکن است يک جلسه اضطراری برای رسيدگی به اين موضوع برگزار کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG