لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۲۷

سولانا و لاریجانی بار دیگر با هم مذاکره می کنند


خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز سه شنبه گفت که قصد دارد گفت وگو با علی لاريجانی را در اوايل هفته آينده و به صورت تلفنی پيگيری کند.

خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز سه شنبه گفت که قصد دارد گفت وگو با علی لاريجانی را در اوايل هفته آينده و به صورت تلفنی پيگيری کند.


وی هدف از اين گفت وگوها را ترغيب ايران به بازگشت به ميز مذاکره بر سر برنامه هسته ای آن اعلام کرد.


آقای سولانا که روز دوشنبه نيز با دبير شورای امنيت ملی ايران مذاکرات بدون نتيجه ای انجام داده بود افزود: قصد وی اين بوده که مذاکرات با ايران در صورت امکان «هرچه زودتر» آغاز شود.


بر اساس گزارش خبرگزاری ها، گفت و گوی تلفنی خاوير سولانا و علی لاريجانی در روز دوشنبه، ششم فروردين ماه، به نتيجه ای نرسيد.


کريستينا گالاک، سخنگوی آقای سولانا به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است: دو طرف موافقت کرده اند که به مذاکرات خود ادامه دهند.پنج کشور عضو دائم شورای امنيت همراه با آلمان یک روز پس از تصويب قطعنامه جديد اين شوراعليه برنامه اتمی ايران در بيانيه ای اعلام کردند که اين بحران بايد از راه گفت وگو حل و فصل شود.

پنج کشور عضو دائم شورای امنيت همراه با آلمان یک روز پس از تصويب قطعنامه جديد اين شوراعليه برنامه اتمی ايراندر بيانيه ای اعلام کردند که اين بحران بايد از راه گفت وگو حل و فصل شود.


اين کشورها از خاوير سولانا خواستند تا در تماس با دبير شورای امنيت ملی ايران موضوع چگونگی از سر گيری مذاکرات مورد بحث قرار گيرد.


در قطعنامه ۱۷۴۷ که روز يکشنبه به اتفاق آراء تصويب شد بار ديگر به ايران ۶۰ روز مهلت داده شده تا برنامه غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق در آورد.


براساس اين قطعنامه از ايران خواسته شده است که به پای ميز مذاکره برگردد مشروط به آن که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را تعليق کند.


اين در حالی است که روز سه شنبه، معاون وزير امور خارجه ايران بار ديگر پيش شرط تعليق غنی سازی اورانيوم را برای آغاز گفت وگوها رد کرد و گفت: «اگر پيش شرط مذاکرات، تعليق غنی سازی باشد طبيعتاً نمی توان جواب مثبت به آن پيش شرط داد.»


بر اساس گزارش خبرگزاری ايسنا، مهدی مصطفوی به تلويزيون دولتی ايران گفت: «ما با حفظ مواضع جمهوری اسلامی ايران و در چارچوب قوانين ان پی تی و آژانس فعاليت های صلح آميز هسته ای را ادامه می دهيم و حاضريم در همان چارچوب با آژانس و اعضای شورای امنيت مذاکره داشته باشيم.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG