لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۲

در روزی چون امروز


در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۲۴ خورشيدی مجلس شورای ملی دولت را موظف به چاپ فرهنگ نامه دهخدا کرد

۳۷۸ سال پيش در ۱۹ ژانويه ۱۶۲۹ ميلادی در چنين روزی شاه عباس اول در بهشهر درگذشت.


او اصفهان را پايتخت ايران کرد و قدرت را در مرکز متمرکز ساخت. در دوران شاه عباس عمران و آبادی و ساختن راه های ارتباطی بين شهرها آغاز شد و ايران دارای يک ارتش ملی قدرتمند شد.
برخی از مورخان غربی شاه عباس را با کوروش بزرگ مقايسه کرده اند.


در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۲۴ خورشيدی مجلس شورای ملی دولت را موظف به چاپ فرهنگ نامه دهخدا کرد. علی اکبر دهخدا از نويسندگان نامدار ايران، رييس دانشکده حقوق و عضو شورای عالی فرهنگ بود.


۲۸ سال پيش در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۵۷ خورشيدی بيش از يک ميليون نفر از مردم تهران عليه دولت وقت راه پيمايی کردند.


در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۲۴ خورشيدی مجلس شورای ملی دولت را موظف به چاپ فرهنگ نامه دهخدا کرد

راه پيمايان خواهان برکناری دولت شاپور بختيار و پيوستن نيروهای نظامی به مردم انقلابی بودند.


درست ۱۰۰ سال پيش در روزی چون امروز امين الله حسين آهنگساز و موسيقی دان برجسته ايرانی تبار در ترکمنستان روسيه متولد شد. او پس از انقلاب اکتبر شوروی در سال ۱۹۱۷ همراه خانواده اش به آلمان مهاجرت کرد.


در ۱۹ ژانويه سال ۱۷۳۶ ميلادی جيمز وات مخترع اسکاتلندی ماشين بخار بدنيا آمد. وی در سال ۱۷۶۹ ميلادی اختراع خود را بصورت رسمی به ثبت رساند.


در ۱۹ ژانويه سال ۱۷۹۳ ميلادی دادگاه انقلاب فرانسه، لويی شانزدهم پادشاه برکنار شده آن کشور را به اتهام خيانت به کشور به اعدام با گيوتين محکوم کرد. لويی شانزدهم که ۳۹ سال داشت، دو روز بعد اعدام شد.


در ۱۹ ژانويه سال ۱۸۰۹ ميلادی ادگار آلن پو نويسنده آمريکايی در شهر بوستون به دنيا آمد. وی در طول زندگی چهل ساله خود علاوه بر روزنامه نگاری ۱۲۰ داستان کوتاه نوشت.


XS
SM
MD
LG