لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۵

برکناری سازمان دهنده کنفرانس مونيخ به علت سخنرانی لاريجانی


دعوت از علی لاریجانی برای شرکت در کنفرانس مونیخ و اجازه سخنرانی به او، احتمالا باعث برکناری سازماندهنده کنفرانس خواهد شد

دولت آلمان از گفت و گو برای برکناری سازمان دهنده کنفرانس امنيتی مونيخ، به علت حضور و سخنرانی ضد آمريکايی علی لاريجانی خبر داد.


دولت آلمان روز جمعه شانزدهم فوريه اعلام کرد که در رابطه با حضور وسخنرانی علی لاريجانی دبير شوراي عالی امنيت ملی ايران در کنفرانس امنيتی مونيخ، موضوع برکناری سازمان دهنده اين کنفرانس مطرح شده است.


به گزارش مجله اشپيگل، اقدام هورست تلتشيک در اجازه به سخنرانی علی لاريجانی که به شدت ضد آمريکايی بود، موجب ناخشنودی مقام های آلمان شده است.


در کنفرانس مونيخ در باره سياست های امنيتی، امسال ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا نيز سخنرانی کردند.


به گزارش مجله اشپيگل، اقدام هورست تلتشيک در اجازه به سخنرانی علی لاريجانی که به شدت ضد آمريکايی بود، موجب ناخشنودی مقام های آلمان شده است

علی لاريجانی در سخنرانی خود، جامعه جهانی را به انعطاف ناپذيری در مقابل برنامه هسته ای ايران متهم کرد و به علت خودداری از پاسخ به پرسش هايی در باره هولوکاست و تعليق غنی سازی اورانيوم ايران، موجب شگفتی شرکت کنندگان شد.


به نوشته اشپيگل، از آقای تلتشيک مشاور سابق هلموت کهل صدر اعظم پيشين آلمان خواسته شده که پس از کنفرانس سال ۲۰۰۸، از مقام خود استعفا دهد.


اولريش ويلهلم سخنگوی دولت آلمان گفته است تصميم در اين باره با هماهنگی آقای تلتشيک اتخاذ خواهد شد.


با اين حال آقای تلتشيک در مصاحبه با روزنامه مونشنر مرکور چاپ آلمان، از انتقادها در ابن رابطه اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است: « اين يک کنفرانس خصوصی بوده. آنها می توانند کمک های مالی خود به کنفرانس را قطع کنند، اما نمی توانند من را برکنار کنند.»


به گفته آقای تلتشيک، اين ايده خود وی بوده که سال ۲۰۰۸ از مقام خود کناره گيری کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG