لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۳۵

ايران از رياض درخواست ميانجی گری کرد


خبرگزاری ها از نامه رهبران جمهوری اسلامی به پادشاه عربستان خبر می دهند که در آن ایران خواستار وساطت ریاض شده است

ايران از عربستان سعودی خواستار ميانجی گری برای بهبود روابط جمهوری اسلامی با آمريکا و تلاش برای کاهش تنش های ميان دو کشور شد.


يک مقام عربستان سعودی روز دوشنبه به خبرگزاری رويتر گفت علی لاريجانی دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، از سوی آيت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد رييس جمهوری، نامه هايی را به پادشاه عربستان سعودی تحويل داده است.


به گفته اين مقام سعودی، ايران در اين نامه از رهبران سعودی خواسته است که پيام حسن نيت ايران را به واشنگتن ابلاغ کند.


مقام سعودی در باره مضمون نامه ايران به عربستان سعودی، تنها به طرح کمک خواستن از رياض برای «نزديک کردن ديدگاه ها و نقطه نظرهای ايران و آمريکا» اشاره کرده است.


به گفته یک مقام سعودی، ايران در اين نامه از رهبران سعودی خواسته است که پيام حسن نيت ايران را به واشنگتن ابلاغ کنند

اين نامه همزمان با بالا گرفتن تنش ها در روابط ميان ایران و ايالات متحده آمريکا و ساعاتی پيش از ورود کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا به عربستان، به مسوولان سعودی تسليم شده است.


ارسال نامه همچنين با بالا گرفتن انتقادها به برخورد محمود احمدی نژاد و شعارهای «بسيار تند» او عليه غرب همزمان شده است.


حمله به دفتر ایران در اربیل، دور تازه تنش ها


جرج بوش رييس جمهوری آمريکا گفته است که برای پايان دادن به نقش ايران در خشونت های عراق، تلاش خود را خواهد کرد.


به گزارش رويترز، وزير امور خارجه عراق گفته است دفتر ايران در اربيل، دفتر رايزنی روابط بوده که نه کنسولگری است و نه دفتر ديپلماتيک محسوب می شود

زلمای خليل زاد سفير آمريکا در عراق نيز اظهار داشته است که بخشی از راهبرد دولت بوش، متوقف کردن «مداخله خصومت آمیز منطقه ای» به طور مشخص از سوی ايران و سوريه است.


نيروهای آمريکايی هفته پيش، پنج ايرانی را در جريان حمله به يک ساختمان دولتی در شهر اربيل بازداشت کردند.


محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز يکشنبه گذشته گفت ايرانی های دستگير شده در اربيل، ديپلمات بوده اند و دفتر ايران در شمال عراق، کنسولگری بوده است. آمريکا اين ادعا را رد می کند.


به گزارش رويترز از بغداد، وزير امور خارجه عراق نيز گفته است دفتر ايران در اربيل، دفتر رايزنی روابط بوده که نه کنسولگری است و نه دفتر ديپلماتيک محسوب می شود.


وزير امور خارجه عراق همچنين افزود: پنج ايرانی دستگير شده، گذرنامه ديپلماتيک ندارند و حتی کارت شناسايی که نشان دهد با وزارت خارجه مرتبط هستند، ندارند.


آقای زيباری تاييد کرد که دفتر مربوط به جمهوری اسلامی در اربيل، با هماهنگی مقامات محلی اجازه کار داشته است.


گفته شده که ايرانی های مستقر در اربيل، از اعضای سپاه قدس هستند. آقای زيباری از عضويت اين افراد در چنينن گروهی، ابراز بی اطلاعی کرده است.


XS
SM
MD
LG