لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۴

متهم ایرانی در انتظار استرداد احتمالی به آمریکا


در صورت تایید حکم قاضی در دادگاه تجدید نظر، آقای تاجیک به آمریکا استرداد می شود

يک قاضی بريتانيايی روز پنج شنبه ۱۹ آوريل، با استرداد نصرت الله تاجيک سفير پيشين ايران در اردن، که متهم به قاچاق اسلحه است، موافقت کرد.


نصرت الله تاجيک ۵۳ ساله، متهم به داشتن ارتباط با يک شبکه قاچاق اسلحه است که کشورهای بريتانيا، آمريکا، هلند و ترکيه را نيز در بر می گيرد.


اگر رأی صادره عليه آقای تاجيک به تأييد مراجع تجديد نظر در دستگاه قضائی بريتانيا برسد، سفير پيشين ايران در اردن به مقام های قضايی آمريکا تحويل داده خواهد شد تا در دادگاهی در آن کشور به اتهام قاچاق تجهيزات نظامی محاکمه شود


دادستان های آمريکايی، آقای تاجيک را به تلاش برای قاچاق اسلحه از جمله دوربين های ويژه ديد در شب، از آمريکا به ايران متهم کرده اند.


نصرت الله تاجيک که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳، سفير ايران در اردن بود و اکنون همراه با خانواده خود در شهر دورهام در شمال انگلستان زندگی می کند.


آقای تاجيک در جريان معامله ای با دو مامور مخفی آمريکايی در نوامبر سال ۲۰۰۶ دستگير شد بعدا قرار بازداشت سفير سابق ايران در اردن به قرار وثيقه تبديل شد.


در جريان معامله آقای تاجيک با دو مامور مخفی آمريکايی، به صورت مخفيانه از گفت وگو آنها درباره خريد «دوربين های ديد در شب» تصوير برداری شده بود.


وکلای آقای تاجيک می گويند او در تله ای که ماموران آمريکايی برايش ترتيب داده بودند، افتاده است

وکلای آقای تاجيک می گويند او در تله ای که ماموران آمريکايی برايش ترتيب داده بودند، افتاده است. اين وکلا همچينين می گويند نصرت الله تاجيک بايد در بريتانيا محاکمه شود که خلاف، اگر وجود داشته، در آنجا روی داده است.


در دادگاه روز پنج شنبه وست مينيستر، قاضی استدلال کرد که تحويل آقای تاجيک به آمريکا کار درستی است زيرا عمليات احتمالی آقای تاجيک، قرار بوده در راستای آسيب رساندن به آمريکا صورت بگيرد.


نصرت الله تاجيک که امکان فرجام خواهی دارد، با قرار وثيقه آزاد شده است. تصميم نهايی، پس از تکميل تقاضای فرجام، با وزارت امنيت داخلی بريتانيا خواهد بود.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG