لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۲

عراق مرزهای خود را به روی ايران و سوريه بست


چهار مرز اصلی عراق و ايران و دو مرز عراق و سوريه به مدت ۷۲ ساعت و مرزهای ديگر به مدت نامعلومی بسته خواهند بود.

عراق روز سه شنبه سيزدهم فوريه، در راستای اجرای راهبرد جديد امنيتی در کشور، مرزهای مشترک خود با جمهوری اسلامی و سوريه را بست.


روز سه شنبه تلويزيون دولتی عراق، جزييات فرمان ژنرال عبود قنبر در راستای اقدام جديد امنيتی را اعلام کرد.


چهار مرز اصلی عراق و ايران و دو مرز عراق و سوريه به مدت ۷۲ ساعت و مرزهای ديگر به مدت نامعلومی بسته خواهند بود.


در راستای اجرای این برنامه امنیتی به جز نيروهای امنيتی عراقی و آمريکايی، هيچکس حق حمل سلاح در بغداد را ندارد. شرکت های خصوصی ثبت شده که در کار حفظ امنيت هستند از این برنامه امنیتی مستثنی شده و اجازه حمل سلاح دارند.


طبق اين گزارش، قرار است مقررات منع عبور و مرور شبانه نيز در بغداد اعمال شود.


تکذيب دخالت مستقيم تهران در بمب گذاری های عراق


يکی از ژنرال های ارشد ارتش آمريکا، روز سه شنبه سيزدهم فوریه گفت که پيدا شدن تسليحات ايرانی يا بازداشت ايرانيان در عراق، به اين معنا نيست که مقام های دولت ايران، به شکلی مستقيم در فرستادن تجهيزات نظامی به عراق دست دارند.


در هفته های اخير، بارها مقام های دولت و ارتش آمريکا گفتند که مسوولان رده بالای جمهوری اسلامی، در حملات شورشيان عليه نيروهای آمريکايی مشارکت دارند و يا اينکه از چنين عملياتی حمايت می کنند

در هفته های اخير، بارها مقام های دولت و ارتش آمريکا گفتند که مسوولان رده بالای جمهوری اسلامی، در حملات شورشيان عليه نيروهای آمريکايی مشارکت دارند و يا اينکه از چنين عملياتی حمايت می کنند.


به گفته رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، نيروهای آمريکايی، اخيرا يک شبکه شبه نظامی را در عراق شناسايی و نابود کردند که سازنده بمب های مخصوص انفجار در کنار جاده بودند. وی افزود که در جريان حمله به اين شبکه شبه نظامی، تعدادی از ايرانی ها دستگير شدند و همچنين ادواتی کشف شد که برای ساخت چنين بمب هايی به کار می روند و «ساخت ايران» بوده اند.


ايران متهم به مجهز کردن شبه نظاميان شيعه عراق است


مقامات نظامی آمريکا در عراق، روز يکشنبه، يازدهم فوريه در جمع خبرنگاران، باقی مانده بمب هايی را نشان دادند که گفته می شود ايران آنها را در اختيار شورشيان عراق داده است.


يکی از مقامات بلند پايه نيروهای چند مليتی به خبرنگاران گفته بود که اين بمب های «ای اف پی» که در روی جاده کار گذاشته می شوند و قابليت نفوذ در خودروها را دارند، از طريق ايران به عراق به طور قاچاقی وارد شده است.


تکه هايی از اين بمب ها به خبرنگاران نشان داده شد. به گفته مقامات نيروهای چند مليتی، ايران تنها کشوری در منطقه است که قادر است چنين بمب هايی توليد کند.


همين مقامات افزودند که ايران گروهای متعددی در عراق را با اين بمب ها مجهز کرده است. به اعتقاد ارتش آمريکا، اين وسايل در ايران ساخته شده و به دستور « بالاترين مقام های » جمهوری اسلامی به عراق فرستاده شده اند.


جمهوری اسلامی اين موضوع را اتهامی بی پايه و اساس می خواند


XS
SM
MD
LG