لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۸

«بازداشت یک مظنون مرتبط با سپاه در عراق»


ارتش آمریکا می گوید فرد دستگیر شده، در ارتباط با شبکه تروریستی است که مواد منفجره و مهمات را از ایران به عراق انتقال می داده است

ارتش آمريکا روز شنبه ۲۶ مه اعلام کرد که فردی که در شهرک صدر بغداد دستگير شده، با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران در ارتباط بوده است.


بر پايه بيانيه ارتش آمريکا، اين فرد که در جريان عمليات روز شنبه ارتش آمريکا و عراق بازداشت شده، با «شبکه تروريستی» در ارتباط بوده که در زمينه انتقال مواد منفجره و مهمات از ايران به عراق فعاليت می کند. در جريان حمله هوايی روز شنبه ارتش در بغداد، پنج شبه نظامی نيز کشته شدند.


اين عمليات تنها دو روز پيش از مذاکرات مقام های ايرانی و آمريکايی که قرار است در بغداد صورت بگيرد، انجام شده است.


حضور مقتدا صدر در کوفه


مقتدا صدر که رهبری گروهی از شبه نظاميان شيعه به نام «ارتش مهدی» را به عهده دارد، چهار ماه پيش و همزمان با آغاز عمليات گسترده ارتش آمريکا و ارتش عراق عليه شورشيان مخفی شد و در اين مدت، سرويس های اطلاعاتی آمريکايی اعلام کردند که او به ايران رفته است.


اما دفتر مقتدا صدر در عراق همواره حضور مقتدی صدر در ايران را تکذيب کرد و گفت که او در عراق به سر می برد.


ساعتی پس از آن که در روز جمعه، مقتدا صدر در شهر مهم شيعيان يعنی کوفه سخنرانی کرد، يکی از رهبران مشهور ارتش مهدی که به مقتدا صدر وابسته است در جنوب عراق کشته شد.


در بيانيه ای که ارتش بريتانيا صادر کرد، در زمانی که پليس عراق و نظاميان بريتانيايی در تلاش بودند تا اين فرمانده شبه نظاميان را دستگير کنند، وی از محل گريخت و در تيراندازی نيروهای عراقی و بريتانيايی کشته شد. کشته شدن او به تنش ميان ارتش بريتانيا و شيعيان جنوب عراق افزوده است.


«سپاه مهدی» به رهبری مقتدی صدر، روحانی تندرو عراقی، يکی بازيگران عمده صحنه سياسی عراق است. سپاه مهدی يا آن گونه که در عراق شناخته می شود «جيش المهدی»، از الگويی شبيه به حزب الله لبنان پيروی می کند. اين گروه ابتدا به قدرت نظامی خود روی آورد و سپس از طريق خدمات اجتماعی بر ميزان نفوذ خود افزوده است.


همزمان ارتش آمريکا اعلام کرد که در ماه جاری ميلادی، هشت سرباز آمريکايی و يکی از نظاميان نيروی دريايی اين کشور کشته شده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG