لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۲۳

«نشانه ای از تمایل ایران برای مذاکره با آمریکا وجود ندارد»


وزیر امور خارجه آمریکا می گوید به شرط تعلیق غنی سازی، آماده مذاکره با ایران است

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا روز پنج شنبه هشتم فوريه در کميته روابط خارجی سنای آمريکا گفت نشانه ای از آمادگی ايران برای مذاکره با آمريکا به چشم نمی خورد.


خانم رايس گفت من بارها گفته ام که اگر ايرانی ها فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورند، آماده ام با همتای ايرانی خود، در هر زمان و هر نقطه ای در باره همه مسايل گفت و گو کنم.


در پاسخ به اين پرسش که آيا آمريکا از تماس های عربستان با ايران برای حل مسايل لبنان حمايت می کند يا نه، خانم رايس گفت دولت بوش از هر تصميمی که برای دولت منتخب و دمکراتيک لبنان قابل قبول باشد، استقبال می کند.


کاندوليزا رايس در پاسخ به اين پرسش کريستوفر داد سناتور دمکرات از ايالت کانتيکت که پرسيد چرا ايالات متحده آمريکا در ارتباط با برقراری صلح در عراق حاضر به مذاکره با سوريه نيست گفت که از نظر وی هيچ منعی برای مذاکره با کشورهايی که با نظر آمريکا موافق نيستند، وجود ندارد.


با اين حال خانم رايس افزود تمايلی به گفت و گوی بی ثمر و مذاکراتی که سوريه بخواهد به ازا کمک در عراق، در لبنان خرابکاری کند، ندارد.


من بارها گفته ام که اگر ايرانی ها فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورند، آماده ام با همتای ايرانی خود، در هر زمان و هر نقطه ای در باره همه مسايل گفت و گو کنم
کاندولیزا رایس

سناتور چاک هيگل جمهوری خواه به سيل عراقی هایی که از خشونت های کشور فرار می کنند اشاره کرد و مساله آوارگان را فاجعه بار توصيف کرد.


آقای هيگل از وزير امور خارجه آمريکا پرسيد چرا اين مساله با همسايگان عراق از جمله ايران و سوريه در ميان گذاشته نمی شود.


به گفته خانم رايس، مساله پناهندگان، نه به ايران و سوريه بلکه به اردن و سوريه مربوط می شود. او افزود با آنکه سفير آمريکا از دمشق فراخوانده شده، اما دولت بوش از طريق رايزن سفارت آمريکا در دمشق، با مقام های سوريه اين مساله را در ميان گذاشته است.


«ما نه برنامه و نه قصد حمله به ايران را نداريم»


روز چهارشنبه نيز وزير امور خارجه آمريکا در پاسخ به پرسش های نمايندگان مجلس نمايندگان گفت اين موضوع که دولت بوش در باره ايران مبالغه می کند تا يک حمله نظامی عليه ايران را توجيه کند، حقيقت ندارد.


خانم رايس گفت: «ما نه برنامه و نه قصد حمله به ايران را نداريم.»


او افزود: «عملکرد ما تنها واکنش به سياست های ايران در داخل ايران و در سراسر جهان است که از نظر ما برای منافع ملی ما خطرناک هستند.»


خانم رايس گفت حمايت ايران از تروريسم کاملا معلوم و شناخته شده است. اين حمايت به گفته وی، آموزش دادن و مسلح کردن شبه نظاميان حزب الله در لبنان و حمايت از خشونت های عراق است.


به گفته وزير امور خارجه آمريکا، نيروهای بريتانيايی نيز پيشتر ايران را با حمله به نيروهای ائتلاف مرتبط دانسته اند.


او افزود: «فکر نمی کنم هيچ دولتی در دنيا وجود داشته باشد که در مقابل اين اقدام ها واکنش نشان ندهد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG