لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۵۴

در روزی چون امروز


علی اکبر دهخدا گردآورنده لغت نامه دهخدا و از نویسندگان روزنامه صوراسرافیل بود که برای اولین بار در چنین روزی منتشر شد

۱۹ دی ماه ۱۳۸۵ خورشيدی – ۹ ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی


۲۵۱۱سال پيش در چنين روزی داريوش بزرگ پادشاه ايران دستور داد که نخستين سکه جهان به عنوان پول رسمی ايران ضرب شود.


اين سکه که داريک نام داشت مانند سکه های امروز دو رو داشت، يک شکل و يک اندازه و دارای وزنی برابربودند و تا پايان دوره هخامنشيان در دادوستدها مورد استفاده قرار ميگرفتند .


يک قرن پيش در چنين روزی در ۹ ژانويه سال ۱۹۰۷ ميلادی روزنامه صور اسرافيل در تهران نخستين شماره خود را منتشر ساخت. اين روزنامه که ميتوان آنرا نخستين روزنامه حرفه ای ايران دانست، در زمانی کار خود را آغاز کرد که هواداران و مخالفان مشروطيت با يکديگر سخت اختلاف داشتند.


یکی از نويسندگان نامدار روزنامه صور اسرافيل، علی اکبر دهخدا بود .


يک قرن پيش در چنين روزی در ۹ ژانويه سال ۱۹۰۷ ميلادی روزنامه صور اسرافيل در تهران نخستين شماره خود را منتشر ساخت

در ۱۹ دی ماه ۱۳۲۲ خورشيدی سليمان ميرزا اسکندری نخستين دبير اول حزب توده ايران درگذشت. وی در دوره نخست وزيری رضا پهلوی، وزير فرهنگ بود .


سليمان ميرزا اسکندری وجود نشريات خوب را عامل اصلی آگاه سازی و رشد فرهنگی مردم مي دانست و عقيده داشت مردم ايران برای آگاهی از مسايل داخل و خارج از کشور بايد به کتاب خواندن عادت کنند و خواهان شبانه روزی شدن کتابخانه ها بود .


در روزی چون امروز در ۹ ژانويه سال ۱۷۸۹ ميلادی نخستين انتخابات رياست جمهوری آمريکا پايان گرفت و جورج واشينگتن به عنوان اولين رييس جمهوری آمريکا به کاخ سفيد رفت.


بر اساس قوانين ايالات متحده رای دهندگان از بين داوطلبان فرد مورد علاقه خود را انتخاب ميکنند و کالج انتخاباتی در صورت تائيد آن فرد را به عنوان رييس جمهوری معرفی می کند .


در ۹ ژانويه سال ۱۸۲۸ ميلادی در لندن کنفرانسی برگزار شد تا مرزهای يونان را مشخص کند و نوع حکومت اين کشور اروپايی نيز روشن شود. در اين کنفرانس کشورهای قدرتمند اروپايی تصميم گرفتند کشور يونان دارای نظام حکومتی سلطنتی شود اما يافتن پادشاه برای يونان بيش از پنجسال به طول انجاميد.


پس از نزديک به دو قرن نظام سلطنتی، يونانی ها در دهه هفتم قرن بيستم با انجام يک همه پرسی به اين نظام پايان دادند و نظام جمهوری را برگزيدند .


XS
SM
MD
LG