لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۵

حضور نداشتن سينمای ايران در جشنواره ونيز


وودی آلن کارگردان در جشنواره فیلم ونیز شرکت دارد

جشنواره سينمايی ونيز که امسال برای هفتاد و پنجمين بار برگزار می شود، شاهد حضور کارگردانان بزرگی چون وودی آلن، کلود شابرول، کيتانو، بريان دپالما، کن لوچ، اريک رومر، نيکيتا ميخائيلکف و شاهين يوسف مصری خواهد بود.


ايران در اين جشنواره بزرگ شرکت ندارد.

جزيره ليدو در حاشيه شهر کانال ها خود را آماده پذيرايی از هزاران دوستدار سينما، صدها خبرنگار و ده ها کارگردان و هنرپيشه بين المللی می کند.


امسال نيز مديريت اين جشنواره که به عهده مارکومولر، کارشناس سينمای آسيا که چهار سال پيش مسئوليت اين فستيوال را پذيرفت، خواهد بود.


مارکو مولر در کنفرانسی که صبح پنج شنبه در رم برگزار شد نام ۲۲۰ فيلمی که در بخش رقابتی حضور دارند، نام فيلم های بخش های ديگر چون چشم انداز، کوتاه و کوتاه ترين و فيلم های ويژه را به اطلاع خبرنگاران رساند و افزود که دو فيلم ديگر نيز در برنامه قرار داده خواهند شد که نام آنها تا قبل از پايان ماه اوت اعلام خواهد شد.


در ميان نام ستارگان و کارگردانانی که از ۲۸ اوت تا ۸ سپتامبر به جزيره ليدو سفر خواهند کرد، هيچ نام ايرانی به چشم نمی خورد

در ميان نام ستارگان و کارگردانانی که از ۲۸ اوت تا ۸ سپتامبر به جزيره ليدو سفر خواهند کرد، هيچ نام ايرانی به چشم نمی خورد. امسال در جريان اين جشنواره که از دو کارگردان بزرگ چون برناردو برتولوچی و تيم برتون با اهدای شير طلايی عمری در خدمت سينما تقدير به عمل خواهد آمد، فيلم هايی از استادانی چون وودی آلن، بريان دپالما، پيترگرين وی، کن لوچ، نيکيتا ميخائيلکف، کلود شابرول، اريک رومر و يوسف شاهين اکران خواهد شد.


کوئنتيس تارانتينو، فانی آروان، ريچارد گير، وانسا روگريو، آنجليکا هوستون، براد پيت، جورج کلونی و سوزان سارازون نيز از جمله ستارگانی هستند که در آسمان جزيره ليدو خواهند درخشيد.


هيات داوران، بخش اصلی جشنواره امسال تنها کارگردانان را دربر می گيرد و رياست آن به کارگردان شناخته شده چينی زانگ لی مو واگذار شده است

در حاشيه فستيوال بخشی به نمايش بهترين های ۷۵ سال اخير نيز اختصاص داده شده است.


دربخش ويژه ديگری، فيلم هايی موسوم به «اسپاگتی وسترن» استادانی چون سرجيولئونه اکران خواهند شد.چون سال های گذشته هفته منتقدين و سينمای مولفين نيز ميهمانانی را به اين جشنواره خواهند آورد.


هيات داوران، بخش اصلی جشنواره امسال تنها کارگردانان را دربر می گيرد و رياست آن به کارگردان شناخته شده چينی زانگ لی مو واگذار شده است. دربخش فيلم های کوتاه نيز برنامه ويژه ای برای معرفی فيلم سازان جوان مراکشی در نظر گرفته شده است.


مارکو مولر مدير اين جشنواره که از ديرباز با سينمای ايران آشنايی دارد و بارها در جشنواره فجر حضور يافته است، در رابطه با حضور نداشتن فيلمی از جمهوری اسلامی ايران می گويد: «متاسفانه سينمای ايران چند سالی است متوقف شده است و قادر نيست کار جديد قابل توجهی به سينمای جهانی هديه کند.»


XS
SM
MD
LG