لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۶

اعتصاب کارگران کارخانه نيشکر هفت تپه ادامه يافت


کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه، به اعتصاب خود ادامه دادند
کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه، به اعتصاب خود ادامه دادند

اعتصاب بيش از پنج هزار کارگر کارخانه نيشکر هفت تپه در شمال استان خوزستان، روز يکشنبه سيزدهم خرداد، برای ششمين روز متوالی ادامه يافت.


هزاران کارگر اعتصابی اين کارخانه، در اعتراض به دريافت نکردن حقوق دو ماه اخير خود اعتصاب کرده اند.


مجتبی گهستونی، روزنامه نگار مستقل در خوزستان، با اشاره به تاسيس اين کارخانه در دهه ۱۳۴۰ خورشيدی، به راديو فردا گفت: «کارخانه نيشکر هفت تپه در گذشته هفت هزار کارگر داشت، که پس از اجرای سياست تعديل نيرو شمار کارگران آن به پنج هزار نفر رسيد».


به گفته او، به دليل آن که از ابتدای سال جاری تاکنون حقوق و دستمزد کارگران و کارکنان کارخانه نيشکر هفت تپه پرداخت نشده است، آنها اعتصاب و تجمع کرده اند. او افزود: «دو هزار کارخانه و واحد توليدی و صنعتی در استان خوزستان فعاليت دارند، که بيشتر آنها يا درآمد زا نيستند و يا ورشکسته هستند».


آقای گهستونی در مورد مطالبات کارگران اعتصابی کارخانه نيشکر هفت تپه، با اشاره به اينکه پرداخت حقوق و دستمزد به تاخير افتاده، نخستين درخواست آنها است، گفت :«کارگران اعتصابی معتقدند که شعارهای عدالت محوری که دولت محمود احمدی نژاد مطرح می کرد، اجرا نشده اند».


او اضافه کرد:«کارگران اعتصابی همچنين به واردات بی رويه شکر و حاکميت مافيای شکر که در راس کشور وجود دارد وهمان آقازاده ها هستند، معترضند».


کارگران اعتصابی همچنين به واردات بی رويه شکر و حاکميت مافيای شکر که در راس کشور وجود دارد وهمان آقازاده ها هستند، معترضند
مجتبی گهستونی

به گفته مجتبی گهستونی، کارگران اعتصابی، ضمن مخالفت با خصوصی سازی سريع کارخانه نيشکر هفت تپه گفته اند که در صورت رسيدگی نشدن فوری به خواسته هايشان، در مقابل اداره کار، استانداری و دادگستری خوزستان و همچنين در مقابل وزارت صنايع و معادن، خانه کارگر و حتی مجلس شورای اسلامی تجمع خواهند کرد.


اين روزنامه نگار در خصوص فعاليت مافيای شکر و تاثير آن بر صنعت شکر در ايران گفت: «متاسفانه، حضور فعال مافيای شکر دراقتصاد ايران باعث شده است که مقادير گسترده ای از شکر توليد داخل در انبارها بماند و به فروش نرسد اما در عوض، شکر وارداتی با قيمت ارزان تر از توليد داخل در بازار فروخته شود.» اين موضوع به گفته وی، به رکود و يا تعطيلی کارخانه های توليد شکر درايران انجاميده است».


او در مورد واکنش مديريت کارخانه نيشکر هفت تپه درقبال اعتصاب کارگران، گفت: «مدير عامل کارخانه به کارگران قول داده است تا با انجام مذاکره با سرپرست استانداری خوزستان، برای حل مشکل به وجود آمده تلاش کند و بکوشد دست کم بخشی از حقوق و دستمزد به تاخير افتاده آنها را بپردازد».


مجتبی گهستونی اشاره کرد که تنها کارخانه نيشکر هفت تپه مشکل ندارد و کارخانه های ديگر نيز دچار مشکلات اقتصادی شده اند.


او افزود: «در استان خوزستان به جز اين کارخانه، مجتمع های توليد شکر به نام های کارون و ميان آب فعاليت می کنند که در سال، ۶۰۰ هزار تن شکر توليد می کنند و اين درحالی است که هم اکنون حجم عظيمی از اين شکرهای توليدی در انبارها مانده اند».


آقای گهستونی گفت:«پنج هزار کارگر کارخانه نيشکر هفت تپه که از شهرهای اهواز، شوشتر، انديمشک، شوش، و دزفول هستند، به همراه خانواده های خود برای تامين زندگی خود دچار مشکل شده اند.» اين موضوع، به گفته وی، بر اقتصاد محلی نيز تاثير منفی دارد».


اين در شرايطی است که به گفته اين روزنامه نگار، کارخانه نيشکر هفت تپه دارای کارخانه های جنبی مانند کاغذ پارس هفت تپه، دستمل کاغذی حرير و خوراک دام است که کدام از آنها دو تا سه هزار نيروی کار دارند و اکنون با بحران اقتصادی به وجود آمده برای کارخانه نيشکر هفت تپه، آنها نيز دچار مشکل شده اند.


  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG