لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۰

آمریکا: اقدامات قایق‌های ایران باعث تشدید تنش در منطقه می‌شود


مارک تونر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،

مارک تونر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه در واکنش به نزدیک شدن هفت قایق تندرو سپاه به یک کشتی جنگی آمریکا گفته است، چنین اقداماتی باعث تشدید تنش بین تهران و واشینگتن و همچنین در منطقه می شود.

مارک تونر که در کنفرانس خبری روزانه وزارت امور خارجه صحبت می کرد در خصوص تازه‌ترین رویداد در خلیج فارس بین قایق‌های سپاه پاسداران و یک ناو جنگی آمریکا اظهار داشت: ما داریم گزارش‌ها در خصوص این رویداد تازه را دریافت می کنیم. روشن است چنین اقداماتی مایه نگرانی است. همانطور که می دانید چنین اقداماتی به طور غیرضروری باعث تشدید تنش بین ایران و آمریکا و در منطقه می شود.

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون،روز سه شنبه اعلام کردند که هفت قایق تندرو سپاه پاسداران روز یکشنه برای یک کشتی جنگی ایالات متحده در خلیج فارس ایجاد مزاحمت کردند و این کشتی ناچار شد برای برخورد نکردن با یکی از این قایق‌ها مسیرش را تغییر دهد.

طبق این گزارش، یکی از قایق‌های سپاه تا ۹۰ متری این کشتی جنگی نزدیک شد.

مارک تونر همچنین با اظهار بی‌اطلاعی از تماس احتمالی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با همتای ایرانی خود، گفته است: ایران همچنان فرصت دارد که با تغییر رفتار، نقشی سازنده در منطقه ایفا کند.

در همین زمینه، جف دیویس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پیشتر در روز سه شنبه در خصوص چگونگی این حادثه گفت که هفت قایق تندرو سپاه پاسداران به کشتی جنگی آمریکایی نزدیک شده و برای آن ایجاد مزاحمت کردند.

به گفته این سخنگوی پنتاگون سه قایق‌ ایرانی در اطراف این کشتی چرخیده و از پانصد متری آن را دنبال می‌کردند ولی یکی از آنها مستقیم به سوی کشتی فایربولت رفت و مقابل آن ایستاد.

آقای دیویس گفته است کشتی جنگی آمریکایی برای برخورد نکردن با این قایق سپاه تغییر مسیر داد و همزمان خدمه آن سعی کردند تا از طریق بی‌سیم رادیویی با طرف ایرانی تماس بگیرند.

این سومین حادثه جدی در زمینه رویارویی قایق‌های تندرو ایرانی با ناوشکن‌ها و گشتی‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس ظرف دو هفته گذشته است.

چهار قایق تندرو سپاه پاسداران روز دوم شهریور با ایجاد مزاحمت برای ناوشکن «یو‌ اس‌ اس نیتز» اقدام به رهگیری آن در نزدیکی تنگه هرمز کردند. یک مقام وزارت دفاع آمریکا این اقدام را «غیرحرفه‌ای» و «ناامن» توصیف کرد.

یک روز بعد، قایق‌های سپاه پاسداران به دو گشتی آمریکایی و یک کشتی کویتی نزدیک شدند که با شلیک اخطار روبرو شدند.

رییس مرکز فرماندهی ستاد مشترک ارتش آمریکا تحرکات اخیر قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران در قبال ناوهای این کشور در خلیج فارس را «تحریک‌آمیز» خواند و آن را مایه نگرانی دانست.

XS
SM
MD
LG