لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۲

«کارخانه ذوب مس شهربابک٬ عامل مرگ ۶۰ هزار گوسفند»


مجتمع مس در شهر بابک (عکس از ارشیو)

نماینده شهربابک در مجلس شورای اسلامی از مرگ ۶۰ هزار گوسفند بدلیل آلودگی کارخانه ذوب مس «خاتون‌آباد» این شهرستان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه (سوم آذر) خبرگزاری ایسنا٬ علی اسدی کرم این خبر را در صحن علنی مجلس بیان کرده است.

آن‌طور که وی گفته این تعداد گوسفند در اثر «آلایندگی» بیش از اندازه تلف شده‌اند.

اسدی کرم افزوده که آلودگی کارخانه مس خاتون‌آباد٬ «۱۱ سال است برطرف نشده» و علاوه بر مرگ این ۶۰ هزار گوسفند٬ «عوارض و مشکلاتی برای منطقه به وجود آورده است.»

وی با انتقاد از مقام‌های مسئول بدلیل آنچه «کوتاهی» در رفع آلودگی ایجاد شده از سوی این کارخانه نامیده٬ تاکید کرده که آنها در طول این سال‌ها «هیچ اقدام مثبتی» برای رفع این مشکل انجام نداده‌اند.

نماینده شهر بابک همچنین با تذکر به محمدرضا نعمت‌زاده٬ وزیر صنعت٬ معدن و تجارت برای پرداخت خسارت به دامداران منطقه٬ خواستار مداخله وی برای حل این مشکل شده است.

اسدی کرم در عین حال از «اعتراضات شدید اهالی منطقه» که دام‌های خود را از دست داده‌اند٬ خبر داده است.

افزایش آلودگی هوا در شهرهای مختلف ایران در طول سال‌های اخیر٬ نه تنها بر انسان‌ها بلکه بر اکوسیستم و کل موجودات زنده تاثیر گذاشته است.

برخی کارشناسان معتقدند حیوانات از آن‌رو که مثل انسان‌ها قادر به محافظت از خود نیستند٬ بیشتر در معرض خطر آلودگی‌های زیست‌محیطی قرار دارند.

آنها با استنشاق هوای آلوده٬ جذب آن از طریق پوست خود و نیز مصرف غذای آغشته به آلایندگی‌ها٬ در دراز مدت می‌توانند آسیب‌های جدی ببینند.

در سال ۹۱ جاوید آل‌داود٬ رئیس وقت هیأت مدیره جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک گفته بود «در اثر آلودگی هوا بیماری‌های تنفسی در حیوانات شهری ۷۰ درصد بیشتر از مناطق روستایی شده است.»

به گفته وی «بسیاری از بیماری‌های تنفسی ناشی از آلودگی هوا در حیوانات سبب بروز بیماری‌های مزمن تنفسی و در ۲۰ درصد موارد سبب مرگ حیوان می‌شود.»

نماینده شهر بابک در بخش دیگری از سخنانش٬ از تعطیلی مکرر جاده شهرستان شهر بابک به خاتم در طول ۱۰ سال اخیر بدلیل آنچه «کمبود اعتبار» نامیده می‌شود٬ اشاره کرده است.

اسدی کرم افزوده «این جاده هر روز کشته می‌دهد و اعتراضات مردمی نسبت به آن بالا گرفته است. همچنین وضعیت اقتصادی مردم در مسیر جاده دچار مشکل شده و اعتراضات شدیدی نسبت به عملکرد وزارت راه از سوی مردم ایجاد شده» است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG