لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۱

نخست‌ وزیر پیشین بریتانیا به دلیل اشتباهات در حمله به عراق عذرخواهی کرد


تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا،

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، با اذعان به تاثیر حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ در پیدایش گروه حکومت اسلامی (داعش)، نسبت به برخی از اشتباهات در جنگ عراق عذرخواهی کرده است.

به گزارش رویترز، موضوع مشارکت بریتانیا در حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ و سرنگونی حکومت صدام حسین همچنان یک موضوع داغ در عرصه سیاسی بریتانیا محسوب می شود و قرار است گزارشی در این زمینه به زودی منتشر شود.

تونی بلر در مصاحبه با «سی ان ان» که روز یکشنبه سوم آبان پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا حمله به عراق باعث پیدایش و قدرت گرفتن گروه حکومت اسلامی شد، گفته است: «رگه هایی از حقیقت» در این مساله وجود دارد.

نخست وزیر پیشین بریتانیا همچنین تصریح کرده است: «البته شما نمی توانید بگویید، کسانی که صدام (حسین ) را در سال ۲۰۰۳ از قدرت برکنار کردند،اکنون مسئولیتی در قبال وضعیت عراق در سال ۲۰۱۵ ندارند.»

به گزارش رویترز، منتقدان حمله به عراق می گویند، پس از سرنگونی حکومت صدام حسین، نیروهای ائتلاف با انحلال ارتش عراق عملا در این کشور خلایی ایجاد کردند که گروه هایی مانند القاعده در عراق از آن نفع بردند. همچنین این منتقدان از به حاشیه رانده شدن اقلیت سنی در عراق توسط سیاستمداران شیعه در این کشور انتقاد می کنند.

تونی بلر با این حال گفته است، اعترضاتی که به «بهار عربی» معروف شد بر وضعیت عراق اثر گذاشت . وی تاکید کرده است: البته گروه حکومت اسلامی در سوریه قدرت گرفت و نه در عراق.

نخست وزیر پیشین بریتانیا به رغم این که به دلیل برخی اشتباهات از جمله دقیق نبودن گزارش‌های اطلاعاتی در جریان حمله به عراق عذرخواهی کرده، اما گفته است سرنگون کردن حکومت صدام حسین را تصمیم درستی می داند.

تونی بلر گفته است: «ما به عراق نیرو اعزام کردیم (و حکومت را عوض کردیم)، ما در لیبی دخالت کردیم، ولی نیرو به این کشور اعزام نکردیم، در سوریه دخالت نکردیم و فقط خواستار تغییر رژیم در سوریه شدیم. اگر سیاست ما (در دوران نخست وزیر من) نتیجه بخش نبود، سیاست هایی که بعدا (درباره لیبی و سوریه) اتخاذ شده اند، نیز در مقایسه بهتر نبوده اند.»

نخست وزیر پیشین بریتانیا تصریح کرده است: «برای من سخت است که برای برکناری صدام حسین از قدرت عذرخواهی کنم. ولی فکر می کنم حتی امروز در سال ۲۰۱۵، نبودن صدام حسین در قدرت، بهتر از بودن او است.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG