لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۳۵

درگیری پلیس و هواداران دیلما روسف در مقابل سنای برزیل


بازداشت یکی از هواداران دیلما روسف در مقابل سنای برزیل

در آستانه رای گیری سنای برزیل درباره سرنوشت دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل، در روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت هواداران خانم روسف با نیروهای پلیس در مقابل کنگره این کشور درگیر شده‌اند.

به گزارش رویترز در صورتی که بیش از نیمی از ۸۱ سناتور برزیلی رای به محاکمه خانم روسف بدهند، از روز پنجشنبه میشل تامر، معاون رییس جمهوری، به عنوان کفیل ریاست جمهوری برای شش ماه کار خود را اغاز خواهد کرد.

طبق این گزارش شمار زیادی از سناتورهای برزیلی برای سخنرانی در این نشست ویژه سنا ثبت نام کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است دست کم شش هزار نفر از مخالفان دیلما روسف در بیرون کنگره برزیل تجمع کرده‌اند و علیه او شعار سر می دادند.

در همین حال، نیروهای پلیس برای متفرق کردن هواداران رییس جمهور برزیل از مقابل سنا از اسپری فلفل استفاده کرده اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که تعدادی از هواداران دیلما روسف در درگیری‌های مقابل کنگره برزیل بازداشت شده اند.

در همین حال، دستیاران خانم روسف می‌گویند، در صورت رای سنا علیه رییس جمهوری برزیل، وی بامداد روز پنجشنبه به فعالیت کابینه‌اش پایان می‌دهد و از وزرای خود خواهد خواست تا با دولت میشل تامر همکاری نکنند.

به گزارش رویترز، رکود بی‌سابقه از ۱۹۳۰ تا کنون در برزیل باعث شده تا دیلما روسف محبوبیت خود را از دست بدهد.

طبق این گزارش، با این حال چشم انداز روی کار آمدن میشل تامر باعث شده است تا بخش‌های تجاری امیدوار باشند دولت جدید با کاهش کسری بودجه موجب اعتماد دوباره سرمایه گذاران شده و شاهد رشد اقتصادی در برزیل خواهند بود.

این در حالی است که بحران سیاسی در برزیل که بزرگ‌ترین اقتصاد آمریکای لاتین محسوب می‌شود، رکود اقتصادی آن کشور را عمیق‌تر کرده است.

دیلما روسف در آخرین تلاش برای جلوگیری از رای گیری مجلس سنا روز سه‌شنبه از دادگاه عالی آن کشور درخواست کرد روند استیضاح او را متوقف کند.

رییس جمهوری برزیل تاکید می‌کند که طرح استیضاح او مبنای قانونی ندارد و با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌شود. این در حالی است که مخالفان می‌گویند، فساد مالی گسترده دردوران ریاست جمهوری دیلما روسف و عدم توانایی دولت در اداره کشور اقتصاد برزیل را به ورشکستگی کشانده است.

به گزارش رویترز پیش‌بینی‌ها حاکی است که ۵۷ سناتور برزیلی علیه دیلما روسف رای خواهند داد و تنها ۲۱ سناتور از وی حمایت خواهند کرد.

خانم روسف متهم به دست بردن در آمار بودجه کشور و فساد مالی است و گفته می‌شود پس از لغو مصونیت سیاسی‌اش محاکمه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG