لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۶

نگرانی بریتانیا درباره صدور حکم یک سال زندان برای غنچه قوامی


غنچه قوامی

وزارت امور خارجه بريتانيا روز يکشنبه ۱۱ آبان ماه نسبت به گزارش های منتشر شده در خصوص صدور حکم زندان برای غنچه قوامی، شهروند ايرانی- بريتانيايی، ابراز نگرانی کرده است.

گزارش بنیامین صدر در مورد صدور حکم یک سال زندان برای غنچه قوامی
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:09 0:00
لینک مستقیم

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ وزارت امور خارجه بريتانيا در بيانيه ای اعلام کرده است: «ما نگران گزارش ها در خصوص صدور حکم ۱۲ ماه زندان برای غنچه قوامی به اتهام تبليغ عليه نظام هستيم.»

وزارت امور خارجه بريتانيا در ادامه همچنين نسبت به نحوه پيگرد، رعايت دادرسی عادلانه و چگونگی درمان و رفتار با غنچه قوامی در زندان ابراز نگرانی کرده است.

محمود عليزاده طباطبايی، وکيل غنچه قوامی، شهروند ۲۵ ساله ايرانی-بريتانيايی زندانی در اوين، روز شنبه گفته بود:رئيس دادگاه حکم صادر شده را به بنده نشان داد که طبق آن موکلم به يک سال حبس محکوم شده بود. اما اين حکم هنوز به ما ابلاغ نشده است.

محاکمه غنچه قوامی به اتهام تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی ايران روز ۲۲ مهر به صورت غير علنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد.

غنچه قوامی که سی‌ام خرداد امسال برای تماشای مسابقات واليبال به ورزشگاه دوازده هزارنفری آزادی تهران رفته بود، به دليل اعتراض به راه ندادن زنان به ورزشگاه از سوی نيروهای امنيتی دستگير و ساعاتی بعد آزاد شد.

او چند روز بعد برای پس گرفتن لوازم شخصی خود اقدام کرد که دوباره بازداشت شد.

انتقاد عفو بين الملل

عفو بين الملل نيز از صدور حکم زندان برای غنچه قوامی انتقاد کرده و خواهان آزادی فوری وی شده است.

کيت آلن، يکی از مديران عفو بين الملل در بريتانيا گفته است: اين واقعا ناراحت کننده است که يک زن جوان زندانی شده چرا که به صورت مسالمت آميز گفته است در ايران عليه زنان تبعيض می شود.

کيت آلن اضافه کرده است: غنچه قوامی زندانی انديشه است و مقام های ايران می بايست ضمن لغو اين حکم، وی را فورا ازاد کنند.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG