لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۹

ایران می گوید که یک محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت خام را برای ماه آینده میلادی به شرکت رپسول اسپانیا تحویل خواهد داد. این سومین تک محموله نفتی است که ایران بعد از رفع تحریمها به اسپانیا می فروشد.

اسپانیا قبل از تحریمها حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران دریافت می کرد، اما با شروع تحریمهای غرب در سال ۲۰۱۲، این کشور نیز مانند دیگر اروپایی‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرد. تحریمها علیه ایران در ژانویه سال جاری برچیده شد.

خبرگزاری شانا دوشنبه ۷ تیرماه گزارش داد که شرکت رپسول اسپانیا قرارداد واردات یک میلیون بشکه نفت خام را برای دریافت در ماه ژوئیه امضا کرد که این امر سبب افزایش حجم صادرات ایران به اروپا در ماه آینده خواهد شد.

این گزارش می افزاید که روند افزایشی صادرات نفت ایران به اروپا که از زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) در دیماه پارسال، آغاز شده همچنان رو به گسترش است و قرار است در ماه آتی نیز محموله‌های جدید نفتی عازم قاره سبز شود.

این گزارش می افزاید که صادرات نفت ایران به اروپا از ١٠٠ هزار بشکه در دوران تحریم، اکنون به مرز ٦٠٠ هزار بشکه نزدیک شده و تخمین زده می شود که تا ٧٠٠ هزار بشکه در روز نیز افزایش یابد.

البته تنها مشتری اروپایی نفت ایران در دوران تحریمها ترکیه بود که بنا به گزارش اوپک واردات نفت از ایران را نسبت به دوران قبل از تحریمها تا ۴۰ درصد کاهش داد و سال گذشته تنها کمی بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده بود.

گزارشی که خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه منتشر کرد، حاکی است که صادرات نفت ایران در ماه گذشته به اروپا به بالای ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. البته این رقم در سه هفته ماه جاری میلادی به ۲۸۵ هزار بشکه کاهش یافت. این آمار، صادرات به ترکیه را شامل نمی شود. بلومبرگ می نویسد که صادرات فعلی ایران به اسپانیا حدود ۵۰ هزار بشکه در روز می شود که نسبت به سال ۲۰۱۱ هنوز سه برابر کمتر است.

علت افت و خیزهای بزرگ در صادرات نفت ایران به اروپا در این واقعیت است که ایران فعلا در قابل تک محموله‌ای صادرات به اروپا انجام می دهد و تنها با شرکت توتال قرارداد بلند مدت فروش نفت دارد.

شانا با استناد به گزارش اداره کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت گزارش می دهد که در ماه مارس ٢٠١٦، نخستین بار پس از برداشته شدن تحریم‌های بین المللی، محموله‌ای به حجم یک میلیون بشکه از بندر خارک روانه اسپانیا شد.

این گزارش می افزاید که این میزان در ماه آوریل به سه برابر افزایش یافت و حداقل سه پالایشگاه متعلق به شرکتهای رپسول، سپسا و بی‌پی دریافت کننده نفت خام ایران در ماه آوریل بودند.

بازگشت سریع تر از حد انتظار نفت ایران به بازار اروپا سبب شد روسیه به منظور حفظ سهم خود در بازار این منطقه، نفت خام اورال را با بیشترین تخفیف در دو سال گذشته به مشتریان اروپایی عرضه کند.

این در حالی است که در دوران تحریم نفتی ایران، نفت خام اورال روسیه به دلیل نزدیکی کیفی به نفت خام ایران توانسته بود جایگزین نفت ایران در اروپا شود. در بازار آسیا نیز روند رو به افزایش صادرات نفت خام ایران همچنان ادامه دارد.

بر اساس آخرین گزارشهای سازمانهای بین المللی مانند آژانس جهانی انرژی، صادرات نفت ایران در ماه مه به ۲.۱ میلیون بشکه افزایش یافت. برخی گزارشها حاکی است که احتمالا صادرات نفت ایران در ماه جاری به حدود ۲.۳ میلیون بشکه رسیده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG