لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۰۷

رییس جمهوری آمریکا کشتار مسیحیان مصر را محکوم کرد


اتوبوس حامل مسیحیان مصری که مورد حمله قرار گرفت.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن کشتار مسیحیان مصری خواستار مجازات قاتلان آنها شد. در همین حال، جنگنده‌های مصری نیزبه تلافی این حمله «اردوگاه‌های تروریستی» را هدف قرار داده اند.

یک مینی بوس زائران مسیحی روز جمعه در نزدیکی قاهره مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت . در این حمله دستکم ۲۸ نفرکشته و شماری نیز زخمی شدند.

به گزارش کاخ سفید ، دونالد ترامپ در بیانیه ای در واکنش به این کشتار گفته است: تروریست‌ها در حال جنگ با تمدن هستند و اکنون این به عهده ما و همه کسانی که برای زندگی ارزش قائلند است که با این شرور ها رو به رو شده و آنها را شکست دهیم.

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرده است: کشتار مسیحیان مصر عزم ما را برای اتحاد بین ملت‌ها در مبارزه برای نابودی این سازمان‌های شرور تروریستی راسخ تر می کند و به رسوایی ایدئولوژی‌های فاسد و جنایتکارانه آنها منجر می شود.

دونالد ترامپ تصریح کرده است: آمریکا خیلی صریح و روشن به دوستان، متحدان و شرکای خود اعلام می کند که می بایست از جوامع تاریخی و ارزشمند مسیحیان دفاع و محافظت شود. ریختن خون مسیحیان باید متوقف شود و کسانی که به کشتار مسیحیان کمک کرده اند، باید مجازات شوند.

رویترز نیز می گوید، عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، جمعه دستور حمله به «پایگاه‌های تروریستی» را صادر کرده است.

طبق این گزارش جنگنده‌های مصری پایگاه‌های گروه‌های اسلامگرای افراطی در شرق لیبی را هدف قرار داده اند.

یک منبع نظامی نیز به رویترز گفته است: جنگنده های مصری حداقل شش حمله به نزدیکی شهر «درنه» لیبی انجام دادند که دستکم ۲۹ کشته و ۲۴ زخمی برجای گذاشتند.

این در حالی است که عبدالفتاح السیسی در یک برنامه تلویزیونی از دونالد ترامپ خواست، مبارزه جهانی با تروریسم را اولویت اصلی خود قرار دهد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

کشتار مسیحیان مصری موجی از محکومیت بین المللی را درپی داشته است. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در پیامی به خانواده های قربانیان این حمله تسلیت گفته است.

به گزارش رویترز، مسیحیان قبطی ۱۰ درصد جمعیت ۹۲ میلیونی مصر را تشکیل می دهند.

این اقلیت دینی در ماه‌های اخیر هدف حملات مرگباری قرار گرفته‌اند از جمله فروردین ماه که گروه حکومت اسلامی، داعش با بمب‌گذاری در کلیساهای آنها ده‌ها نفر را کشت.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG