لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۳۹

امارات کاردار ایران را احضار کرد؛ اعتراض به «تجهیز» شبه نظامیان حوثی یمن


شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن (عکس از آرشیو)

یک هفته پس از ادعای نیروی هوایی امارات متحده عربی مبنی بر سرنگونی یک پهپاد «ساخت ایران» در یمن،وزارت خارجه این کشور کاردار ایران را احضار و نسبت به گفته این وزارتخانه، اقدام جمهوری اسلامی در اعتراض کرد.

خبرگزاری امارات متحده عربی «وام» روز پنج شنبه،۱۴ بهمن، خبر داد که عبدالرحیم العوضی، معاون وزیر خارجه این کشور، کاردار ایران در ابوظبی را احضار و یادداشت اعتراضی را درباره اقدام جمهوری اسلامی«در تجهیز نیروهای جنبش انصارالله به سلاح از طریق غیرقانونی» به وی تحویل داده است.

معاون وزیر خارجه امارات متحده عربی همچنین ایران را متهم کرده است که قطعنامه‌های الزام‌آور شورای امنیت سازمان ملل درباره ممنوعیت این گونه اقدامات را «نقض» و به حق حاکمیت یمن «تجاوز» کرده که این اقدامات « موجب تشدید نزاع در این کشور خواهد شد».

وی تاکید کرده که «ارسال هواپیماهای بدون سرنشین از سوی جمهوری اسلامی» برای شیعان حوثی که اخیرا یکی از آنها توسط نیروهای ائتلاف عربی مورد هدف قرار گرفته،نقض قطعنامه۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل است.

امارات متحده بخشی ازنیروی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی است که در یمن با شیعیان حوثی می جنگند.

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی،هفته گذشته اعلام کرده بود که نیروی هوایی این کشور یک پهپاد ساخت ایران را در یمن نابود کرده اند.

پیش از این برخی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ایران را به ارسال سلاح برای شیعیان حوثی در یمن متهم کرده اند.

از جمله روز ۲۵ شهریور،عربستان سعودی با شکایت از ایران به شورای امنیت سازمان ملل، تهران را متهم کرده بود که با نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت برای شیعیان حوثی در یمن «به‌شکل قاچاقی سلاح می‌فرستد».

روز ۲۷ شهریور اما دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، این اتهام را رد کرده و آن «بی‌اساس و غیر مستند» توصیف کرده بود.

عربستان از مارس سال ۲۰۱۵ میلادی و در قالب یک ائتلاف منطقه‌ای برای حمایت از دولت منصور عبدربه هادی که در عدن مستقر است، وارد جنگ با شورشیان شیعه مذهب حوثی شده است که ایران از آنها حمایت می‌کند.

قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنيت ملل متحد از تمام طرف‌های درگير در يمن به ويژه حوثی‌ها خواسته تا «بلافاصله و بی‌قيدوشرط» خشونت را کنار بگذارند.

در اين قطعنامه دولت منصور هادی به عنوان دولت مشروع يمن به رسميت شناخته شده و از حوثی‌ها خواسته شده تا مناطقی را که در جريان درگيری‌ها اشغال کرده‌اند، ترک کنند.

در پی حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران در سال گذشته و قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران، امارات متحده عربی سطح مناسبات دیپلماتیک خود با تهران را تا سطح کاردار کاهش داد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG