لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۵۰

تماس تلفنی عبدالفتاح السیسی، ملک سلمان و رجب طیب اردوغان با دونالد ترامپ


ملک سلمان، پادشاه عربستان، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به طور جداگانه روز چهارشبنه با دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا تلفنی صحبت کرده و پیروزی وی را تبریک گفته اند.

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه روز سه شنبه توانست با کسب بیش از ۲۷۰ رای الکترال بر رقیب خود هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات پیروز شود.

دفتر ریاست جمهوری مصر در بیانیه ای اعلام کرده است که عبدالفتاح السیسی در تماس تلفنی با دونالد ترامپ پیروزی وی را تبریک گفته است.

دفتر ریاست جمهوری مصر می گوید، دونالد ترامپ در این گفت وگوی تلفنی گفته است که عبدالفتاح السیسی نخستین شخصیت بین المللی است که به وی تبریک گفته است.

به گزارش رویترز، یک منبع مطلع در آنکارا نیز گفته است، رجب طیب اردوغان در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، ضمن ابراز امیدواری به بهبود روابط دو کشور در خصوص همکاری برای مبارزه با تروریسم با رییس جمهوری منتخب آمریکا صحبت کرده است.

این منبع مطلع همچنین گفت وگوی تلفنی رییس جمهوری ترکیه و رییس جمهوری منتخب آمریکا را جدی و صادقانه توصیف کرده است.

در همین حال، ملک سلمان در تماس تلفنی خودبا دونالد ترامپ گفته است: عربستان خواستار تقویت روابط «استراتژیک و تاریخی» با آمریکا، و همکاری «مشترک به منظور برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه و جهان است.»

خبرگزاری رسمی عربستان می گوید در این تماس تلفنی رییس جمهوری منتخب آمریکا نیزنسبت به «توسعه روابط دوجانبه» بین دوکشور تاکید کرده است.

عربستان روابط نزدیکی با آمریکا دارد اما طی ما‌های اخیر کنگره آمریکا با تصویب مصوبه‌ای به خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ اجازه داد به دلیل نقش احتمالی عناصر وابسته به حکومت عربستان سعودی در این حملات از ریاض شکایت کنند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا ابتدا با استفاده از جایگاه خود این مصوبه را وتو کرد اما سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در مهر ماه سال جاری با اکثریت قاطع آرا تصمیم باراک اوباما برای وتوی این مصوبه ابطال کرد.

۱۵ نفر از ۱۹ عامل حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ از اتباع عربستان سعودی بودند، اگرچه ریاض ارتباط آنها با حکومت عربستان را قویا رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG