لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۷

قاضی فدرال ایالت واشینگتن دستور اجرایی منع سفر ترامپ را موقتا متوقف کرد


فرودگاه دالاس در نزدیکی واشینگتن دی . سی در ایالت ویرجینیای (عکس از آرشیو)

قاضی یک دادگاه فدرال در ایالت واشینگتن آمریکا موقتا دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا دایر برمنع موقت شهروندان هفت کشور از جمله ایران را در سراسر آمریکا متوقف کرده است.

رویترز می گوید، حکم این قاضی فدرال مهم‌ترین چالشی است که تاکنون در برابر دستور اجرایی رییس جمهوری آمریکا مطرح شده است، این در حالی است دولت دونالد ترامپ با شکایت به دادگاه تجدید نظر می تواند باعث اجرای این دستور اجرایی شود.

قاضی فدرال جیمز روبارت،یک قاضی که در دولت جرج بوش منصوب شده، حکم داده است که دستور اجرایی رییس جمهوری برای منع ورود شهروندان هفت کشور موقتا متوقف شود.

باب فرگوسن، دادستان کل ایالت واشینگتن، گفته است: این حکم هم اینک دستور اجرایی رییس جمهوری را متوقف می کند.

آقای فرگوسن تاکید کرده است، امروز ، روز غلبه قانون اساسی است. هیچ کس بالاتر از قانون اساسی نیست، حتی رییس جمهور.

این در حالی است که کاخ سفید در بیانیه ای از حکم قاضی فدرال در ایالت واشینگتن، انتقاد کرده است.

شان اسپایسر،‌سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است: در اسرع وقت، وزارت دادگستری خواستار توقف اضطراری این حکم (دادگاه فدرال) خواهد شد و از دستور اجرایی قانونی و مناسب رییس جمهور دفاع خواهد کرد.

وی اضافه کرده است: هدف دستور رئیس جمهور حفاظت از کشور است و براساس قانون اساسی او مسئولیت حفاظت از مردم آمریکا را به عهده دارد.

«سی ان ان» می گوید، وزارت دادگستری احتمالا در روز شنبه از دادگاه تجدید نظر منطقه ای که ایالت واشینگتن (سیرکت ۹) در آن قرار دارد درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

گزارش‌ها حاکی است که چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات سنا، از حکم این قاضی فدرال در ایالت واشینگتن به عنوان پیروزی قانون اساسی یاد کرده است.

در حالی قاضی فدرال در ایالت واشینگتن حکم به توقف دستور اجرایی رییس جمهوری آمریکا داده است که ساعاتی پیشتر یک قاضی فدرال درایالت ماساچوست از تمدید یک حکم مشابه برای توقف اجرای منع سفر خودداری کرده است.

یک کارشناس حقوقی به رویترز گفته است، اختلاف آرا و احکام دو دادگاه فدرال در ماساچوست و واشنگتن احتمالا باعث تسریع روند بررسی دستور اجرایی منع سفر در دادگاه تجدید نظر و مطرح شدن این مساله در دیوان عالی آمریکا خواهد شد.

در همین حال گزارش رسانه های آمریکا حاکی است، اداره حفاظت از گمرکات و مرزها به خطوط هوایی آمریکا گفته است، از ساعت ۹ شب جمعه پرواز مسافران به داخل آمریکا را براساس قوانین قبل اعلام دستور اجرایی در جمعه گذشته انجام دهند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز هفتم بهمن با صدور یک فرمان اجرایی، صدور روادید و ورود اتباع ایران، یمن، عراق، سودان، سومالی، سوریه و لیبی به خاک آمریکا را به مدت ۹۰ روز ممنوع کرد.

همچنین برنامه پذیرش پناهندگان تا ۱۲۰ روز معلق شده، و پناهندگان سوریه نیز «به صورت نامحدود» از ورود به خاک آمریکا منع شده‌اند.

آقای ترامپ می‌گوید که این تصمیم را در راستای حفاظت از مردم آمریکا و امنیت ملی اتخاذ کرده است.

دیدن نظرات (۵۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG