لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۱۴

ویاگرای زنانه «تاثیر قابل توجهی ندارد»


فلیبانسرین قرص صورتی رنگ ادی، که به آن ویاگرای زنانه هم می‌گویند،

محققان در گزارشی تاکید کرده اند، قرص صورتی رنگ ادی، که به آن ویاگرای زنانه هم می‌گویند، تاثیر قابل توجهی در درمان عدم میل جنسی زنان ندارد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، گروهی از محققان دانشگاه روتردام در هلند، با انتشار گزارشی در مجله عملی بین المللی جاما، اعلام کرده‌اند که نتایج تحقیقات شان بر روی نزدیک به شش هزار زن، از هشت مطالعه مختلف علمی، نشان می‌دهد که با توجه به عوارض جانبی این دارو، تاثیر آن بر بیشتر شدن میل جنسی زنان از نظر علمی قابل توجه نیست.

داروی ادی که توسط گروه دارویی والینت تهیه و توزیع می‌شود تابستان گذشته توسط سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا تصویب شد، اما نتوانست طرفداران زیادی را در چه در میان پزشکان و چه در میان مصرف کنندگان پیدا کند. هدف این دارو درمان عدم میلی جنسی در زنان زیر سن یائسگی است. تخمین زده می‌شود که در آمریکا بین ده تا چهل درصد زنان، به عدم میل جنسی دچاراند. عارض های که علت مشخصی برای آن وجود ندارد.

سهام شهرکت والینت، هم از تابستان سیر نزولی داشته است.

مصرف کنندگان این قرص صورتی رنگ عوارض چون سرگیجه، خواب آلودگی، تهوع و بی‌حالی را پس از مصرف آن گزارش کرده‌اند. حالا محققان دانشگاه روتردام می‌گویند که این دارو، که نام علمی آن فلیبانسرین است، نباید برای درمان کمبود میل جنسی در زنان تجویز شود تا تحقیقات مفصلتری در خصوص آن انجام شود. در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد اثر این دارو بر زنانی که مجبور به بیرون آوردن رحم از بدنشان شده اند یا داروهای هورمونی دیگری را هم مصرف می‌کنند وجود دارد. محققان می‌گویند که آن‌ها با اطلاعات محدود فعلی به این نتیجه رسیده اند که اثر این دارو بر زنان ناچیز است.

به گزارش مدیکال پرس، از آنجا که برای رضایت جنسی میزان علمی مشخصی وجود ندارد، اندازه گیری میزان موفقیت این دارو سخت‌تر می‌شود. به گفته یکی از نویسندگان این تحقیق، بر خلاف کلسترول که میزان سالم یا ناسالم آن برای بدن مشخص است، در مورد میل جنسی، سیستم اندازه گیری خاصی وجود ندارد و نمی‌شود گفت که چه میزان از میل جنسی کافی یا لازم است.

XS
SM
MD
LG