لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۵

آژانس: اقدام ايران برای از بين بردن ذخاير حساس گاز اورانيوم غنی شده


آژانس بين المللی انرژی اتمی در تازه ترين گزارش خود در روز جمعه ۳۰ خردادماه گفته است، ايران در راستای اجرای موافقتنامه ژنو جهت از بين بردن تقريبا همه حساس ترين ذخاير گاز اورانيوم غنی شده خود اقدام کرده است. .

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش ماهانه آژانس بين المللی انرژی اتمی نشان می دهد که بخشی از تعهدات خود براساس توافقنامه ژنو را انجام داده است.

براساس توافقنامه شش ماهه ژنو که در ۲۴ نوامبر سال گذشته بين ايران و گروه ۱+۵ امضا شد، ايران متعهد شده تابخشی از ذخاير اورانيوم غنی شده باغلظت ۲۰ درصد را يا رقيق تر يا به اکسيد تبديل کند.

اين موافقتنامه در ۲۰ ژنوايه (۳۰ ديماه) به اجرا گذاشته شد و مهلت آن در ۲۰ ژوئيه (۲۹ تيرماه) پايان می يابد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، در اين گزارش که روز جمعه در اختيار کشورهای عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی قرارگرفته، تصريح شده است که ايران ۹۷درصد ذخائر حساس گاز اورانيوم غنی‌شده در سطح ۲۰ درصد را اکسيد کرده است.

طبق اين گزارش ذخاير اورانيوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد ايران در ماه ژانويه درحدود ۲۱۰ کيلوگرم بود.

در حالی گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی منتشر شده است که دور پنجم مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ در همين روز در وين پايان يافت.

ديپلمات های بلندپايه آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين ، روسيه و آلمان، کشورهای عضو گروه ۱+۵، به همراه هيات مذاکره کننده هسته ای ايران از روز ۱۶ تا ۲۰ ژوئن دور پنجم مذاکرات خود برای دستيابی به متن يک توافق جامع هسته ای را برگزار کردند.

پيشتر علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران گفته بود که براساس توافق ژنو ايران متعهد شده است تا نيمی از ۲۰۰ کيلو گرم اورانيوم ۲۰ درصد غنی شده را به اکسيد اورانيوم تبديل؛ و نصف ديگر را رقيق کند.

ايران در فروردين ماه سال جاری اعلام کرد که موضوع رقيق سازی اورانيوم ۲۰ درصد به ۵ درصد را به ميزان ۱۰۳ کيلو گرم نهايی کرده است.

تصميم ايران در سال ۲۰۱۰ برای توليد اورانيوم با غلظت ۲۰ درصد نگرانی های جامعه بين المللی در خصوص ماهيت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را تشديد کرد. ايران می گويد، به دنبال شکست مذاکرات سه جانبه ايران، ترکيه و برزيل برای تامين سوخت راکتور تحقيقاتی تهران تصميم گرفت که غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کند.
XS
SM
MD
LG