لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۷

سازمان ملل: گزارش ها درباره آزار و قتل غیرنظامیان فراری از فلوجه


شماری از آوارگان جنگ در فلوجه
شماری از آوارگان جنگ در فلوجه

سازمان ملل متحد سه‌شنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد که «گزارش‌هایی موثق و بسیار غم انگیز» درباره نقض حقوق مردان و پسران فراری از شهر فلوجه توسط شبه‌نظامیان همراه نیروهای امنیتی عراقی در دست دارد.

شهر فلوجه، در تصرف شبه‌نظامیان گروه «حکومت اسلامی» است. از حدود دو هفته پیش، ارتش عراق، به همراه نیروهای پلیس محلی، شبه‌نظامیان شیعه موسوم به «حشد الشعبی» و شبه‌نظامیان عشایر سنی، عملیات آزاد سازی این شهر را از تصرف گروه «حکومت اسلامی» آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زید رعد الحسیم، نماینده سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد که شاهدان، چگونگی بازرسی امنیتی از مردان و پسران فراری از فلوجه را توصیف کرده‌اند؛‌ اقدامی که گاهی به تجاوز بدنی و دیگر اعمال ناقض حقوق بشر به منظور گرفتن اعتراف اجباری از آن‌ها، تبدیل می‌شود.

او افزود که گزارش‌های تایید نشده ای هم از اعدام برخی غیر نظامیان دریافت شده است.

در همین حال برخی از غیر نظامی که از فلوجه فرار کرده‌اند، می‌گویند که شبه‌نظامیان گروه «حکومت اسلامی»، از غذا به عنوان وسیله‌ای برای جذب نیرو استفاده می‌کنند.

بنا بر این گزارش، این افراد می‌گویند که شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی»‌، انبارهای غذا در فلوجه را تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داده‌اند. آن‌ها پس از شدت گرفتن محاصره شهر توسط نیروهای دولتی و کم شدن آذوغه، به دیدن خانواده‌ها می‌روند و به آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که در مقابل داوطلب شدن یکی از اعضای خانواده برای جنگ در کنارشان، غذا در در اختیارشان قرار می‌دهند.

یکی از زنانی که از منطقه السجر در نزدیکی فلوجه فرار کرده، به خبرگزاری رویترز گفته است:‌ «داعشی‌ها به یکی از همسایگانمان پیشنهاد دادند که در مقابل پیوستن پسرشان به گروه خود، به آن‌ها یک گونی آرد بدهند، اما پدر خانواده نپذیرفت و پس از آن از شهر فرار کرد».

او افزوده است: «وضعیت در شهر بسیار دشوار است، در مغازه‌های اندکی باقی مانده چیزی جز خرمای انبار شده از مدت‌های طولانی پیش باقی نمانده که بسیار گران فروخته می‌شود».

یک آواره دیگر که در منطقه الکرمه در شمال فلوجه که به تازگی از تصرف گروه «حکومت اسلامی» آزاد شده، با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرده، گفته است:‌ «شبه‌نظامیان داعش از خانواده‌های ساکن السجر خواستند تا به مرکز فلوجه منتقل شوند، این تلاشی واضح از سوی آن‌ها برای استفاده از ما به عنوان سپر انسانی است. اما ما پنهان شدیم، صدای تیراندازی و بمباران می‌آمد و تا زمانی که نیروهای عراقی برای نجاتمان رسیدند پنهان ماندیم».

یکی دیگر از آوارگان می‌گوید که شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» صدها تن از مردم را با خود به مرکز فلوجه بردند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق هفته گذشته دستور کند شدن عملیات فلوجه را با هدف حمایت از جان غیر نظامیان محاصره شده در این شهر داد.

این شهر از ماه‌ها پیش در محاصره نیروهای دولتی قرار دارد، مساله‌ای که اوضاع انسانی را بسیار بغرنج کرده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید که همچنان حدود ۵۰هزار غیر نظامی در شهر فلوجه محاصره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG