لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۸

عباس عراقچی: متن اصلی توافق جامع هسته‌ای تقريبا کامل است


عباس عراقچی، عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران، روز سه‌شنبه ۱۶ تيرماه اعلام کرد که متن اصلی توافق جامع هسته‌ای بين ايران و گروه ۱+۵ «تقريبا کامل‌ شده» و چند پاراگراف بيشتر از آن باقی نمانده است.

به گزارش خبرگزاری «ايسنا»، آقای عراقچی گفته است: «متون توافق را آن‌قدر که مقدور بوده تمام کرده‌ايم و بخش‌هايی از توافق و ضمائم که هنوز در پرانتز است منوط به تصميم‌گيری در سطح وزيران خارجه است. متن اصلی توافق تقريبا کامل است و جز چند پاراگراف که نياز به تصميم‌گيری وزيران دارد چيزی باقی نمانده است».

معاون وزير امور خارجه ايران ادامه داد: «درباره ضميمه هسته‌ای نيز بحث‌ها بين صالحی و مونيز در حال انجام است و پيشرفت‌های خيلی خوبی داشته است و به مراحل پايانی نزديک می‌شود. ضميمه تحريم‌ها نيز بالای ۹۵ تا ۹۶ درصدش تمام است. شايد دو سه موضوع کوچک باقی مانده است».

آمريکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که به رغم پايان يافتن مهلت تمديد مذاکرات هسته‌ای تا روز سه‌شنبه ۱۶ تيرماه، اين گفت‌وگوها تا روز جمعه يعنی سه روز ديگر تمديد شده است.

در همين رابطه، تعليق تحريم‌های در نظر گرفته شده عليه ايران بر اساس توافق موقت ژنو تا روز جمعه ادامه خواهد داشت و معتبر خواهد بود.

«تحريم‌های تسليحاتی»

به گزارش خبرگزاری «ايرنا»، عباس عراقچی با اشاره به جلسات دو جانبه بين ايران و ۱+۵ و نيز جلسات داخلی ۱+۵ گفته است: «کار سخت است و موضوعات به مرحله‌ای رسيده که از حساسيت بالايی برخوردار است ولی تلاش می‌کنيم اختلافات موجود کمتر شود و اگر مقدور باشد به يک توافق برسيم».

معاون وزير امور خارجه ايران در اين زمینه که «مقامات آمريکايی اعلام کرده‌اند بر خلاف قطعنامه‌های ۱۹۲۹ و ۱۷۴۷ خريد و فروش سلاح‌های متعارف جزو ممنوعيت کاری شماست»، گفته است: «اساس قطعنامه های شورای امنيت تحريم تسليحاتی عليه ايران است».

از زمانی که پرونده هسته‌ای ايران از آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به شورای امنيت سازمان ملل متحد رفت، اين شورا شش قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرد. طبق اين قطعنامه‌ها، برنامه موشکی ايران و همچنين صادرات و واردات تسليحات نيز مورد تحريم قرار گرفتند.

عباس عراقچی اضافه کرده است: «خواسته ما اين است که در پی اين توافق موضوع تحريم‌ها به طور کلی کنار گذاشته شود و طرف‌های غربی و مقابل ما آمادگی داشته باشند از تحريم‌ها دل بکنند. نمی‌شود توافقی داشت که در کنارش نظام، رژيم و ساختار تحريم وجود داشته باشد. حتما بايد اين رويکرد عوض شود».

وی افزوده است: «ما در خصوص تحريم‌های اصلی مورد نظرمان که تحريم‌های اقتصادی و مالی است، به يک توافق و جمع بندی رسيديم و تحريم‌ها در روز اول اجرايی شدن همه برداشته خواهد شد، ولی در مورد برخی از تحريم‌های ديگر مثل تحريم‌های تسليحاتی اختلافات ادامه دارد».

با اين حال، عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران گفته است: «تحريم تسليحاتی فی‌نفسه موضوع مهمی نيست ولی اينکه بخواهد تحريمی به عنوان تحريم در چارچوب تحريم و ساختار تحريم بماند بايد عوض شود».

در همین زمینه، یک مقام آمريکايی روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «در توافق احتمالی با ايران، تحريم‌ها در خصوص برنامه موشکی و تجارت تسليحاتی جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت».

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG