لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۳

کمالوندی: پیش‌نویس همکاری با اروپا طی دو هفته آینده آماده می‌شود


بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، روز پنجشنبه با اشاره به سفر علی اکبر صالحی به بروکسل و دیدار وی با مقام‌های اروپا گفته است، پیش نویس همکاری‌های ایران و اروپا در زمینه‌های مختلف صنعت، پزشکی و ایمنی در دو هفته آینده اماده می شود.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی در خصوص سفر علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، به بروکسل و دیدارش با مقامات این کشور و اتحادیه اروپا اظهار داشت: همکاری ما و اتحادیه اروپا و نیز با کشورهای اروپایی به‌طور جداگانه پس از برجام در چارچوب ضمیمه سه در حوزه‌های مختلف پزشکی، صنعت، ایمنی و غیره در جریان رایزنی‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و در این زمینه پیشنویس همکاری با اروپا آماده شده است که ظرف دو هفته آینده چارچوب این پیش‌نویس آماده می‌شود.

در فروردین ماه سال جاری در جریان سفر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران دو طرف در بیانیه مشترکی از پیشرفت آن در زمینه‌های مختلف به دست آمده در همکاری‌های دو جانبه استقبال کردند.

در همین زمینه،پس از دیدار آریاس کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در تهران در فروردین ماه دو طرف با صدور بیانیه‌ای مشترک از آغاز پروژه‌ای مشترک با عنوان «افزایش توانمندی‌های مرکز ایمنی هسته‌ای ایران» با حمایت مالی اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی خبر دادند.

فعالیت‌های مشترک مندرج در این بیانیه حوزه‌های «ایمنی هسته‌ای»، «محافظت در برابر اشعه» و «آمادگی و پاسخ در شرایط فوریت‌های پرتوی» اعلام شده‌ بود.

«مدیریت پسماند و سوخت مصرف شده تحقیق و توسعه هسته‌ای» و «کاربردهای غیر قدرتی انرژی هسته‌ای» از دیگر حوزه‌های همکاری ایران و اروپاست که در این بیانیه به آن اشاره شد بود.

این در حالی است که علی اکبر صالحی روز پنجشنبه در خصوص سفر اخیرش به بروکسل و گفت‌وگوهایش با مقامات ارشد اتحادیه اروپا و بلژیک،گفت که عضویت ایران در راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین المللی موسوم به «ایتر» به صورت شفاهی تایید شده است.

به گزارش ایرنا،رییس سازمان انرژی اتمی ایران در لندن تصریح کرد: قبل از اینکه به لندن سفر کنم در بروکسل (بلژیک) بودم و در آنجا با خانم فدریکا موگرینی، کمیساریای اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه بلژیک جلساتی را داشتیم و در مورد مسائل مختلفی صحبت کردیم و خوشبختانه در بعد فنی و همکاری‌های علمی اقدامات خیلی خوبی انجام شده و همکاری‌های خوبی در حال شکل گرفتن است.

وی افزود: در خصوص عضویت ما در ایتر (راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین المللی) که یک پروژه بسیار بزرگ بین المللی است، به صورت شفاهی اعلام کردند که ما رسما عضو خواهیم شد، اما بعدا به صورت کتبی اعلام خواهند کرد.

علی اکبر صالحی گفت: درخصوص پروژه گداخت هسته‌ای اروپا موسوم به «جت» نیز آعلام آمادگی کرده اند که ایران هم در این پروژه حضور پیدا کند و عنایت دارید که پاسخ نهایی بشر به تولید انرژی به میزان انبوه، بحث گداخت هسته ایی است که ما هم در «ایتر» عضو شدیم و هم در پروژه «جت» ورود پیدا می کنیم.

گزارش‌ها حاکی است که علی اکبر صالحی و فدریکا موگرینی پنجشنبه در بروکسل پایتخت بلژیک بر تعهد طرفین برای اجرای کامل، حفظ اطمینان و ادامه ی روند توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی (برجام) تاکید کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG