لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۳۷

عراقچی: ایران طبق برجام متعهد به فروش آب سنگین نیست


عباس عراقچی
عباس عراقچی

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، پنجشنبه در واکنش به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص جلوگیری از خرید آب سنگین ایران توسط آمریکا گفته است، ایران بر اساس توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی، برجام،متعهد به فروش آب سنگین نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباس عراقچی، رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱شبکه یک سیما در خصوص مصوبه اخیر کنگره آمریکا اظهار داشت: این مصوبه در صورت تصویب هم اهمیتی ندارد .این مصوبه باید برود به سنا و بعد از تصویب باید مورد وتوی رئیس جمهور آمریکا قرار گیرد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که براساس آن دولت ایالات متحده را از خرید آب سنگین از ایران منع می‌شود. این مصوبه برای قانونی شدن نیاز به تصویب در سنا و همچنین امضای رییس جمهوری آمریکا دارد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه گفت وگوی تلفنی خودتصریح کرده است: «در دور قبلی که در مجلس سنا تلاش شد تا جلوی فروش سنگین ایران گرفته شود موفق آمیز نبود و رای نیاورد.»

عباس عراقچی تاکید کرده است: «اصولا طبق برجام آمریکا و هیچ کشور دیگری متعهد به خرید آب سنگین از ایران نیست.»

وی افزوده است: تنها تعهدی که ایران دارد که مازاد بر نیاز آب سنگین خود را به بازارهای بین المللی عرضه کند برای فروش، اگر خریدار پیدا شد، شد و نشد هم نشد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به این که «آب سنگین کالای با ارزشی است و مشتریان زیادی برای آن وجود دارد»،گفته است :آمریکا خود ۴۰ تن آب سنگین ایران را خریداری کرد و برای ۴۰ تن دیگر با کشورهای دیگر درحال مذاکره هستیم .

عباس عراقچی در ادامه تاکید کرده است:« اگر هم مشتری پیدا نشود دراجرای برجام مشکلی رخ نداده و نه آنها متعهد به خرید هستند و نه ما متعهد به فروش، ما فقط متعهد به عرضه هستیم.»

دولت باراک اوباما اوایل اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که در راستای توافق هسته‌ای با ایران ۳۲ تن آب سنگین به ارزش ۸٫۶ میلیون دلار از جمهوری اسلامی خریداری می‌کند.

انتشار این گزارش با عث واکنش منفی جمهوریخواهان شد.

جمهوریخواهان در سنای آمریکا در ۲۲ اردیبهشت طرح ممنوعیت خرید «آب سنگین» از ایران در چارچوب توافق هسته‌ای پارسال با تهران را به رای گذاشتندکه رای لازم را به دست نیاورد.

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام که تیرماه پارسال میان ایران و شش قدرت جهانی به امضاء رسید، ایران باید آب سنگین تولیدی خود را رقیق کرده، یا از بین برده و یا آن را بفروشد.

بر اساس برجام، ایران نمی‌تواند در مرحله اول اجرای این توافق بیش از ۱۳۰ تن ذخایر آب سنگین داشته باشد. این میزان در نهایت به حداکثر ۹۰ تن خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG