لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۳۷

روحانی: مسایل باقیمانده بین ایران و آژانس در مدت کوتاهی قابل حل است


حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، روز پنجشنبه ۱۱ تیرماه، در دیدار با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است، در صورتی که برخی از «مسایل غیر فنی» دخالت داده نشود و دو طرف اراده لازم را داشته باشند، مسایل باقی مانده بین ایران و آژانس قابل حل است.

یوکیا آمانو چهارشنبه وارد تهران شد و روز پنجشنبه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دیدار کرد.

گزارش ها حاکی است که حسن روحانی در دیدار با یوکیا آمانو در عصر پنجشنبه با اشاره به اینکه در گذشته نیز در چند مورد مهم، همکاری ایران با آژانس به حل مساله و رفع ابهام ها انجامید، گفته است:« در رابطه با برخی مسایل مورد ابهام، اگر اراده لازم در دو طرف وجود داشته باشد و برخی مسایل غیرفنی دخالت داده نشود، کاملا و ظرف مدت کوتاهی قابل حل است.»

رییس شورای عالی امنیت ملی ایران تصریح کرده است:« آژانس باید در جایگاه فنی و حقوقی و بدون ملاحظه نظرات قدرتها نقش شایسته خود را در این مقطع که مذاکرات با 1+5 به مراحل پایانی نزدیک می شود، ایفا کند.»

این در حالی است که رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز روز پنجشنبه گفته است که ایران و آژانس درباره چارچوب حل مسائل مرتبط با فعالیت‌های گذشته ایران به تفاهم کلی رسیده‌اند.

به گزارش ایرنا، رضا نجفی گفته است:«دو طرف در جریان ملاقات ها در مورد مورد چارچوب زمانی، تدوام همکاری ها با در نظر داشتن ملاحظات ایران و آژانس برای تسریع در حل و فصل موضوعات گذشته به تفاهم کلی رسیدند.:

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرده است:« بزودی جلسات هماهنگی به منظور تعيين جزييات و برنامه ی زمانبندی اقدامات در سطح کارشناسی برگزار خواهد شد. »

این در حالی است که علی شمخانی نیز در دیدار با آقای آمانو گفته است، که ایران «چون گذشته» آماده ادامه «همکاری نزدیک» با آژانس «برای حل مسائل باقی‌مانده» است.

به گفته آقای شمخانی، در عین حال «برخی موانع همکاری» در گذشته به دلیل به گفته او «اتخاذ رویکردهای متفاوت» از سوی آژانس «روند تعامل مثبت ایران» با این نهاد بین‌المللی را «با چالش مواجه کرده است».

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین گفت که «پایداری و اصالت هر توافقی در گرو ایجاد رضایت در طرفین مذاکره است».

آژانس و ایران مذاکرات و اقداماتی را برای حل «مسایل باقیمانده» انجام داده اند. یکی از این مسایل باقیمانده ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران است که آژانس خواهان شفاف سازی ایران در این زمینه است.

اواخر فروردین‌ماه رضا نجفی، از «یافتن راه‌حل‌هایی درباره موارد اختلافی» بین تهران و آژانس خبر داده بود.

رضا نجفی همان زمان اختلافات باقی‌مانده را مربوط به گزارشی درباره «انفجارات سطح بالا» در آزمایش‌ها و مسائلی درباره «محاسبات نوترونی» عنوان کرده بود. با این حال آقای نجفی ابراز امیدواری کرده بود که این دو موضوع نیز در جلسات بعدی حل و فصل شود.

اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خردادماه سال جاری خود گفته بود که همچنان ضرورت دارد ایران به پرسش‌های آژانس درباره دسترسی به پایگاه نظامی پارچین پاسخ بدهد.

ایران پیشتر اتهامات در خصوص «ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران» یا PMD را «بی‌اساس و واهی» خوانده بود.

XS
SM
MD
LG