لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۵

«ایران موشک میان برد جدیدی» را آزمایش کرده است


یک آزمایش موشکی ایران. عکس آرشیو

دو مقام آمریکایی روز دوشنبه هفتم دسامبر گفته‌اند، ایران ماه گذشته میلادی یک موشک بالستیک میان برد را آزمایش کرده است که این آزمایش موشکی جدید نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

به گزارش رویترز، این دو مقام آمریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، تصریح کرده‌اند که این آزمایش موشکی روز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) سال جاری انجام شده است.

در همین زمینه، شبکه خبری «فاکس نیوز» روز دوشنبه به نقل از یک مقام دولت آمریکا گزارش داده بود که این آزمایش موشکی در نزدیکی بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است.

به گزارش فاکس نیوز، این موشک از نوع موشک قدر ۱۱۰ بوده که برد متوسط آن بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر است و «قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای» را دارد. طبق این گزارش، موشک قدر ۱۱۰، مدل بهسازی‌شده موشک شهاب ۳ است.

این گزارش می‌افزاید، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا به فاکس نیوز گفته است که کاخ سفید از موضوع آزمایش موشکی تازه ایران مطلع است.

فاکس نیوز می‌گوید به نظر می‌رسد هدف ایران از ازمایش‌های اخیر، افزایش دقت هدف گیری و هدایت این موشک‌ها است.

ایران پیش‌تر ۱۹ مهر از آزمایش «موفقیت‌آمیز» یک موشک نسل جدید زمین به زمین با نام «عماد» خبر داده و گفته بود که «این موشک قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و به طور کامل منهدم کند».

به دنبال این آزمایش موشکی، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار اقدام کمیته بررسی تحریم‌های ایران، در مورد آزمایش موشک «عماد» شدند.

به گزارش رویترز، براساس قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل که در سال ۲۰۱۰ میلادی به تصویب رسید، ایران از انجام آزمایش‌های مربوط به موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای دارند، منع شده است.

طبق این گزارش به رغم توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در وین در سال جاری و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در تایید این توافق و لغو تحریم‌ها، ‌ محدودیت‌های موشکی و تسلیحاتی ایران تا هشت سال پس از اجرای این توافق ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG