لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۴

استقبال وزارت خارجه ایران از بازگشت سفیر قطر به تهران


بهرام قاسمی می گوید، بازگشت سفیر قطر به تهران اقدامی مثبت و منطقی است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنجشنبه دوم شهریور از بازگشت سفیر قطر به تهران استقبال کرده است.

به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی در خصوص گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه قطر با وزیر امور خارجه ایران گفته است: این تماس شب گذشته انجام شد و تمایل طرف قطری برای بازگرداندن سفیر خود به تهران مطرح شد که ما از این اقدام دولت قطر استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین اظهار داشت: قبلا سفیر آن کشور برای برخی مشورت ها به دوحه فراخوانده شده بود و بازگشت مجدد شان به تهران تصمیم و اقدامی منطقی و مثبت ارزیابی می شود.

وزارت خارجه قطر روز گذشته اعلام کرد که سفیر این کشور در تهران به محل ماموریتش باز خواهد گشت.

وزارت خارجه قطر همچنین گفته بود که دوحه درصدد تقویت روابط دو جانبه با تهران است.

قطر از جمله کشورهایی بود که به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در زمستان سال ۱۳۹۵ سفیر خود در تهران را فرا خواند.

این در حالی بود که عربستان سعودی و تعدادی از متحدان این کشور مناسبات دیپلماتیک خود با تهران را قطع کردند.

طی ماه های اخیر روابط عربستان وسه کشور عربی با قطر دچار تنش شده است. عربستان و هم پیمانانش از دوحه خواسته اند تا روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کند.

عربستان، بحرین، امارات و مصر روابط دیپلماتیک خود رابا قطر قطع کرده اند. مدتی بعد آنها فهرستی شامل۱۳ درخواست برای احیاء مناسبات با قطر را منتشر کردند.

قطر اما این شروط را رد کرده و آن را ناقض حاکمیت ملی خود می‌داند. تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورها است.

XS
SM
MD
LG