لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۳

آمریکا از کشورهای عربی خواست به «محاصره زمینی» قطر پایان دهند


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در سفر به کشورهای خلیج فارس تلاش کرد تنش‌ها میان کشورهای عربی این منطقه را کاهش دهد

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از کشورهای عربی خواست که به «محاصره زمینی» قطر پایان بدهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای تیلرسون روز جمعه ۳۰ تیر اظهار داشت که واشینگتن از اقدامات قطر در رابطه با توافقی که با هدف مبارزه با تروریسم و قطع منابع مالی گروه‌های تروریستی انجام داده است، رضایت دارد.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در سفر به کشورهای خلیج فارس تلاش کرد تنش‌ها میان کشورهای عربی این منطقه را کاهش دهد که حاصل آن امضای تفاهم‌نامه‌ای با دولت قطر برای «تشدید مبارزه علیه تروریسم» بود.

این تفاهم‌نامه اما چندان رضایت کشورهای عربی مخالف سیاست‌های قطر را به دنبال نداشت به طوری که عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با انتشار بیانیه‌ای عنوان کردند که اگرچه اقدامات آمریکا را ارج می‌نهند اما این کافی نیست.

این چهار کشور ماه گذشته با اعمال تحریم‌هایی علیه قطر، آن را به تامین مالی گروه‌های افراط‌گرا و همسویی با ایران متهم کردند، امری که قطر به شدت آن را رد کرده است.

با این حال چهار کشور عربی مورد اشاره برای قطر شروط سیزده گانه‌ای تعیین کرده‌اند که از جمله آنها بستن پایگاه نظامی ترکیه و تعطیلی شبکه خبری الجزیره است.

قطر این شروط را رد کرده و عنوان داشته که این کشورها نمی‌خواهند دوحه سیاست خارجی مستقلی داشته باشد.

در این حال تیلرسون بر لزوم انجام مذاکره میان قطر و چهار کشور عربی تاکید کرده و گفته است: «قطر علاقمند به مذاکره با این کشورها درباره خواسته‌هایشان است اما برای دوحه این اهمیت بسیاری دارد که به حق حاکمیت ملی همه این پنج کشور در چنین مذاکراتی احترام گذاشته شود.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین درباره توافق واشینگتن و دوحه اظهار داشت: «آنها برای اجرای این توافق بسیار مصر هستند و ما از تلاش‌هایشان در این باره رضایت داریم.»

قطر برای رفع اتهامات چهار کشور عربی، قوانینی را برای مسدود کردن شریان اقتصادی تروریسم تصویب کرده است. این کشور تنها با عربستان سعودی مرز زمینی دارد و از این رو به نظر می‌رسد که مخاطب گفته‌های تیلرسون برای لزوم پایان دادن به محاصره زمینی قطر بیشتر ریاض باشد تا سه کشور عربی دیگر.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG